Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Święto Niepodległości. Listopad 1918 w Obornikach

Krzysztof Nowacki
Defilada Obornickiego Oddziału Straży Ludowej przed gen. Dubiskim (13.04.1919r.)
Defilada Obornickiego Oddziału Straży Ludowej przed gen. Dubiskim (13.04.1919r.) UM Oborniki
Odzyskanie po 123 latach niepodległości na ziemi obornickiej, było długo oczekiwanym wydarzeniem. Działalność narodowa bowiem na terenach Obornik, jak i całego powiatu organizowana była już przed I wojną światową.

Skupiała się jednak na pracy w różnego rodzaju towarzystwach i organizacjach, często katolickich i robotniczych, a głównym jej organizatorem był ksiądz dziekan Wiktor Mędlewski z Parkowa. Przed wybuchem I wojny światowej życie polityczno – narodowościowe nie działało zbyt prężnie. Dopiero w czasie I wojny światowej odbyła się pierwsza większa manifestacja polityczna. Okazją do jej zorganizowania okazała się akademia żałobna urządzona w 1917 roku z powodu śmierci Henryka Sienkiewicza. W takcie jej trwania ksiądz Adam Schmidt z Rożnowa, wygłosił odczyt dotyczący roli Henryka Sienkiewicza w życiu narodu polskiego.

NA KARTACH HISTORII

W pierwszej połowie października 1918 r. właściciel majątku w Gołaszynie – Stanisław Jordan spotkał się w Rożnowie z księdzem Adamem Schmidtem, a efektem tej rozmowy były ustalenia dotyczące przygotowania się do powstania. Ksiądz Adam Schmidt, jednak swoje dalsze działania uzależniał od księdza dziekana Wiktora Mędlewskiego.

Na przełomie października i listopada 1918 roku w Obornikach powołano Powiatowy Komitet Obywatelski, który miał się przygotować do przejęcia w niedalekiej przyszłości władzy przez Polaków. Zebranie założycielskie Komitetu, zorganizowane przez księdza Adama Schmidta, księdza Wiktora Mędlewskiego i Stefana Jordana odbyło się w siedzibie Banku Ludowego w Obornikach. W spotkaniu tym udział wzięli m.in.: Stanisław hrabia Żółtowski z Wargowa, Jan Turno ze Słomowa, Bolesław Smorawski z Obornik, Stanisław Mazer z Obornik, doktor Wysocki z Rogoźna, ksiądz dziekan Konrad Pomorski z Rogoźna, ksiądz proboszcz Szwaba z Białężyna, ksiądz proboszcz Kosiak z Ludom. Prezesem Komitetu, upoważnionym do kontaktów z organizacjami niepodległościowymi w Poznaniu, wybrano Stanisława Jordana.

11 listopada 1918 roku Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, działające w Obornikach, zorganizowało tajne spotkanie w domu Państwa Nowickich. Wzięli w nim udział m.in.: bracia Skrzetuscy, Nowiccy, Stefanowicz, Stachowiak, J. Grossmann, Dolacki. Efektem tego spotkania było powołanie w Obornikach 12 listopada Rady Robotniczo – Żołnierskiej, której prezesem został Stanisław Jordan. Komendantem tworzących się oddziałów powstańczych wybrano Dolackiego. 11 listopada w Strzelnicy Bractwa Kurkowego Komitet Obywatelski przekształcił się w Powiatową Radę Ludową. 17 listopada w hotelu Klosego dokonano wyboru członków magistratu. Stanowisko zastępcy burmistrza pod nieobecność przebywającego na froncie burmistrza objął Ludwik Janik. Doradcami jego zostali doktor Edmund Stefanowicz i Bolesław Smorawski. W tym samy dniu podjęto także decyzję o utworzeniu Straży Obywatelskiej mającej czuwać nad porządkiem w mieście. Na 1 grudnia 1918 r. wyznaczono termin wyborów do Zarządu Miejskiej Rady Ludowej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto