Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nasze samorządy posiadają partnerów w wielu krajach Europy

Jakub Przybysz
Współpraca powiatu obornickiego z zagranicą
Współpraca powiatu obornickiego z zagranicą Arch. Błażej Cisowski
Idea partnerstwa miast ma na celu współpracę ludzi, niezależnie od granic państwowych. Ilość zawieranych między samorządami na całym świecie partnerstw liczy się w tysiącach i z roku na rok wzrasta. W ideę od lat z sukcesami wpisują się również samorządy powiatu obornickiego

Samorządy powiatu obornickiego od lat wpisują się w ideę międzynarodowego i krajowego partnerstwa miast. Prym wiedzie gmina Rogoźno, lecz swoje samorządy partnerskie posiadają również powiat i gmina Oborniki. Działania w celu nawiązania partnerstwa podjął też Ryczywół.

Idea partnerstwa miast ma na celu współpracę ludzi, niezależnie od granic państwowych. Pierwszy znany historii związek miast zawarty został już w roku 836 pomiędzy Paderbornem (Niemcy) i Le Mans (Francja). W nowożytnej Europie jednym ze starszych partnerstw samorządów był zapoczątkowany w 1913 roku związek niemieckiego Rottweil i szwajcarskiego Brugg.

Idea nawiązywania bezpośrednich relacji pomiędzy miastami i gminami odżyła z nową siłą w powojennej Europie. Partnerstwa powstawały od 1947 roku, by szerzyć międzynarodową współpracę u podstaw. Dziś możemy stwierdzić, że była to idea trafna. Ilość oficjalnych partnerstw miast liczy się w tysiącach i z roku na rok wzrasta. Obejmują one nie tylko miasta Europy, ale zawierane są pomiędzy samorządami na całym świecie.

Jednostką bardzo aktywną w pozyskiwaniu i utrzymywaniu relacji z innymi samorządami była na przestrzeni ostatnich dekad gmina Rogoźno. Już w pierwszym dziesięcioleciu po odrodzeniu samorządu nawiązała kontakty z Genemuiden w Holandii i Sorø w Danii, które jednak nie wytrzymały próby czasu. Na chwilę obecną Rogoźno ma podpisane umowy z czterema gminami, a z trzema kolejnymi utrzymuje przyjacielskie relacje. O rozwój współpracy zgodnie ze swoim statutem dba powołane w maju 2014 roku Stowarzyszenie „Europa Team: Rogoźno i Przyjaciele”, którego prezesem jest Elwira Józefek. Liczba mieszkańców gmin współpracujących z Rogoźnem przekracza 110 tysięcy.

Jednym z nich jest La Trimouille w regionie Poitou-Charentes we Francji, z którym umowę zawarto w roku 2010. Na granicach miasteczka stoją dziś tablice zawierające herb Rogoźna, a od 2013 w centrum stoi popiersie marszałka Ferdynanda Focha, wyrzeźbione przez rogozińskiego artystę Michała Niedźwiedzia. Wzajemne wizyty doprowadziły do lepszego poznania nie tylko samorządowców, ale również zwykłych mieszkańców.

W roku 2010 i 2014 duże grupy rogozińskich artystów lokalnych mogły zaprezentować swoje wytwory rękodzieła i umiejętności podczas odbywających się w La Trimouille Międzynarodowych Spotkań Artystycznych. Merem miasta jest mający polskie korzenie Ryszard Krzyżelewski. W La Trimouille działa stowarzyszenie na rzecz współpracy międzynarodowej.

Od roku 2007 partnerskim miastem Rogoźna jest również 15-tysięczny Tulczyn w obwodzie winnickim Ukrainy. Miasto do rozbiorów było w granicach Rzeczypospolitej. Do dziś żyją tam Polacy, którzy skupieni są w Domu Polskim. W mieście działa rzymskokatolicka parafia. Grupa polskiej młodzieży z Tulczyna kilkakrotnie w ostatnich latach odwiedzała Rogoźno.

Największym z miast partnerskich Rogoźna jest Marijampole na Litwie, liczące 47 tys. mieszkańców i będące stolicą okręgu zamieszkałego przez ponad 180 tys. osób. Burmistrz Bogusław Janus podpisał umowę z merem Vidmantasem Brazysem już w 2007 roku. Marijampole utrzymuje relacje partnerskie w sumie z jedenastoma gminami z całej Europy. Miasto powstałe u schyłku I Rzeczypospolitej prawa miejskie otrzymało od Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dziś posiada ogromny potencjał rozwojowy, gospodarczy i społeczny.

Rogoźno, od czasów burmistrza Czesława Gruszki, ma też podpisaną umowę o partnerstwie z samorządem krajowym- położoną u stóp Pienin gminą Czorsztyn w woj. małopolskim. Inicjatorem partnerstwa jest pochodzący ze Sromowiec mieszkaniec Rogoźna i były radny Andrzej Pierwoła. Szkoły i organizacje z gminy Rogoźno w ostatnich latach często korzystały z partnerstwa z tą niezwykle atrakcyjną turystycznie gminą, organizując na jej terenie pobyty wakacyjne i zielone szkoły. Jednym z ciekawszych obiektów gminy jest otwarta w 2006 roku kładka nad Dunajcem łącząca Sromowce Niżne ze Słowacją. Przy wejściu od strony polskiej ustawiona jest figura św. Jana Nepomucena podarowana przez samorząd Rogoźna. Rzeźba autorstwa Michała Niedźwiedzia, zawiera herb Rogoźna i napis.

Ważnym krokiem do zawarcia przez Rogoźno kolejnej umowy, tym razem z niemieckim miastem Wiehl, było podpisanie w roku 2011 stosownego listu intencyjnego. Podobny list z burmistrzem Wiehl podpisał wójt Jerzy Gacek w imieniu gminy Ryczywół, nie posiadającej do tej pory zagranicznych partnerów. Dalszy rozwój współpracy z Wiehl zależy od obecnych włodarzy Rogoźna i Ryczywołu.

W ostatnich latach Rogoźno utrzymywało również przyjacielskie relacje z samorządem Kalisza Pomorskiego w woj. zachodniopomorskim oraz Wustrow w Niemczech. Wustrow wchodzi w skład powiatu Lüchow-Dannenberg, z którym już od roku 2001 umowę o partnerstwie posiada powiat obornicki. Leżący w Dolnej Saksonii powiat liczy około 50 tysięcy mieszkańców i składa się z 27 gmin, a wśród nich wspomnianego Wustrow i Lüchow. Drugie z miast posiada umowę o partnerstwie z gminą Oborniki, która podpisana została w roku 2007 przez burmistrzów Annę Rydzewską i Karla-Heinza Schultza.

Współpracę powiatu obornickiego i wchodzących w jego skład gmin z niemieckimi samorządami od lat wspiera i koordynuje nauczyciel języka niemieckiego z Zespołu Szkół w Objezierzu Adam Maliński, wkładając w to zadanie ogrom pracy, zaangażowania i wolnego czasu.

Drugim z miast partnerskich Obornik jest liczące prawie 12 tysięcy mieszkańców Herk-de-Stad położone w belgijskiej prowincji Limburg. A krajowym partnerem stolicy powiatu są posiadające bliźniaczą nazwę Oborniki Śląskie w woj. dolnośląskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto