Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nielegalna budowa domu radnego Bukowskiego znowu w Obornikach

DAR
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu uchylił decyzję organu niższej instancji - Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Obornikach - w sprawie nałożenia na radnego rady miejskiej w Obornikach oraz kierownika obornickiej pływalni, Damiana Bukowskiego opłaty legalizacyjnej.

Zdaniem obornickich urzędników radny Bukowski powinien wnieść na konto urzędu wojewódzkiego niebagatelną kwotę 50 tysięcy złotych. Powód? Dopuścił się samowoli budowlanej.

Damian Bukowski rozpoczął budowę domu jednorodzinnego w Słonawach. Wcześniej co prawda złożył dokumenty niezbędne do otrzymania zgody na budowę w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego w Obornikach, jednak na jej wydanie już nie poczekał. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zajął się sprawą niezwłocznie po uzyskaniu informacji z wydziału znajdującego się piętro wyżej w budynku starostwa powiatowego.

- Po zapoznaniu się ze wszystkimi dokumentami stwierdziliśmy, że radny Damian Bukowski rzeczywiście dopuścił się samowoli budowlanej - informowała na początku miesiąca Danuta Wojtkowiak, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Kierując się literą prawa PINB nałożył na radnego Damiana Bukowskiego opłatę legalizacyjną. Naliczoną również w oparciu o przepisy prawa.
Z decyzją urzędników radny Damian Bukowski się nie zgodził i złożył zażalenie. Sprawą zajął się Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego i zgodnie z zaleceniami decyzję wydał niezwłocznie.

- Po rozpatrzeniu zażalenia Damiana Bukowskiego na postanowienie PINB w Obornikach w przedmiocie opłaty legalizacyjnej w związku z samowolą budowlaną domu jednorodzinnego mieszkalnego na działce w Słonawach uchylam zaskarżone postanowienie w całości i przekazuję sprawę organowi I instancji do ponownego rozpatrzenia - czytamy w postanowieniu wydanym przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Poznaniu.

Swoją decyzję urzędnicy z Poznania uzasadniają naruszeniem w wydanym postanowieniu przepisów stosowanych w tego typu sprawach. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego naliczając opłatę legalizacyjną posłużył się błędną podstawą prawną. Bowiem wspomniał wyłącznie o art. 49 ust.2 ustawy prawo budowlane, który mówi o sposobie obliczania wysokości opłaty legalizacyjnej. Pominął natomiast art. 49 ust. 1, w którym wskazane są elementy, które organ wydający decyzję o naliczeniu opłaty legalizacyjnej musi uwzględnić.

Jednocześnie Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego zaznacza, że: - ustalenie opłaty legalizacyjnej jest jednym z etapów procedury legalizacji samowolnie wybudowanego obiektu budwlanego, której organ nazdoru budowlanego nie może pominąć z powodu sytuacji materialnej inwestora. Trudne warunki materialne nie stanowią przesłanki wpływającej na wydanie postanowienia w przedmiociew opłaty legalizacyjnej, ani na ostateczne ustalenie jej wysokości - czytamy.

Również Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie pozostawia żadnych złudzeń. Radny miejski Damian Bukowski dopuścił się samowoli budowlanej. Będzie musiał również wnieść opłatę legalizacyjną, jeżeli będzie chciał uniknąć wydania decyzji o przymusowej rozbiórce. Kwestią sporną jest jedynie wysokość opłaty legalizacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto