Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe okręgi wyborcze. Sprawdź jak będziemy wybierać radnych

JAP
Nowy podział na okręgi wyborcze
Nowy podział na okręgi wyborcze Piotr Tomaszewski
Rodzina, przyjaciele, znajomi... Czy ich poparcie wystarczy, by zasiąść na stołku radnego? Sprawdzamy jak wygląda podział na jednomandatowe okręgi wyborcze w gminie Oborniki

Na ostatnim posiedzeniu rady miejskiej w Obornikach, radni na wniosek burmistrza podjęli uchwałę dotyczącą zmiany dotychczasowych okręgów wyborczych. W przyszłych wyborach swoich przedstawicieli do rady miasta wybierać będziemy z aż 21 jednomandatowych okręgów. Decyzja ta jest wymuszona zmianami w ustawie dotyczącej Kodeksu Wyborczego.

Nowe okręgi ustalono, dzieląc liczbę mieszkańców uprawnionych do głosowania przez ilość radnych. Uśredniając, w każdym okręgu swój głos poparcia będzie mogło oddawać 1554 oborniczan. Biorąc pod uwagę frekwencję z poprzednich wyborów, która wynosiła 51%, łatwo obliczyć, że do pewnego uzyskania mandatu wystarczy 389 głosów, co stanowi bezwzględną większość. Oczywiście osoba, która otrzyma znacznie mniej głosów, również ma szanse na stołek radnego. Dla przykładu, w 2010 roku o miejsce w radzie miejskiej ubiegało się 203 mieszkańców. Aż 136 z nich pochodziło z samych Obornik. Zakładając, że liczba kandydatów rozłoży się równomiernie, to z jednego okręgu miejskiego wystartować może średnio 11 osób. Zatem najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że mandat uzyska osoba, przy której nazwisku krzyżyk postawi zaledwie... 71 wyborców.

Jest to mało prawdopodobne, lecz z matematycznego punktu widzenia możliwe.
Wprowadzone zmiany mają z założenia zwiększyć odpowiedzialność samorządowców przed swoimi wyborcami. Z jednomandatowych okręgów wybierani będą bowiem tylko najlepsi reprezentanci danej społeczności, których będzie można łatwiej rozliczyć z obietnic wyborczych. W przypadku okręgów wielomandatowych odpowiedzialność za sprawy lokalne często była rozmyta.

Kolejnym plusem nowego sposobu wyborów ma być umniejszenie roli przynależności do danej partii politycznej. Większe znaczenie w tym wypadku będzie miała raczej popularność w najbliższym środowisku.
Jednomandatowe okręgi wymuszają także zmianę dotychczasowej taktyki komitetów wyborczych, które będą musiały wystawić jednego, wyrazistego kandydata, a nie jak dotychczas kilku miernych.

Zgodnie z nową uchwałą, gminę Oborniki podzielono na 12 okręgów miejskich oraz 9 wiejskich. Swoich przedstawicieli samodzielnie będą wybierać mieszkańcy Rożnowa i Kowanówka. W mniej korzystnej sytuacji znalazły się Słonawy oraz Dąbrówka Leśna. Sołectwa te zostały przyłączone do okręgów miejskich, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, że mandat uzyska któryś z mieszkańców tych miejscowości.
O tym, na ile sprawdzą się nowe zasady głosowania przekonamy się za dwa lata.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto