Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O 7 procent większe bezrobocie w powiecie obornickim

Anita Nochowicz
Radni powiatu obornickiego zapoznali się ze sprawozdaniem dotyczącym działalności PUP
Radni powiatu obornickiego zapoznali się ze sprawozdaniem dotyczącym działalności PUP A. Nochowicz
Podczas wtorkowej sesji radni powiatowi zapoznali się z sprawozdaniem dotyczącym działalności Powiatowego Urzędu Pracy w roku 2010. Informacje zawarte w szczegółowym raporcie krótko omówił dyrektor PUP - Leszek Juraszek.

Na koniec roku 2010 w powiecie obornickim zarejestrowanych było 2177 osób bezrobotnych. Najmniejsza liczba osób bez pracy stwierdzona została w minionym roku w miesiącu październiku - wynosiła wtedy 2052 osoby. Porównując grudzień roku 2010 z tym samym okresem roku poprzedniego liczba osób bezrobotnych wzrosła o 143, czyli o 7% więcej.

Kolejne ciekawe dane przedstawione w sprawozdaniu PUP do porównanie stopy bezrobocia powiatu obornickiego z takimi danymi z powiatów sąsiednich. W powiecie obornickim wynosiła ona na koniec grudnia 10.1% i była jedną z niższych w regionie. Znacznie lepiej prezentował się w tym zestawieniu tylko powiat poznański gdzie stwierdzono 3,6% stopę bezrobocia. W powiecie szamotulskim wysokość stopy bezrobocia wynosiła w tym czasie 11.3%, a w powiecie wągrowieckim aż 18.9%.

Jeśli chodzi o strukturę wiekową osób bezrobotnych to na koniec ubiegłego roku największy odsetek bezrobotnych stanowiły osoby w wieku pomiędzy 25-34 lat - 28.2%. Trochę mniejsza grupę 26,4% wśród bezrobotnych stanowiły osoby młodsze do 24 roku życia. Kolejni na liście byli bezrobotni pomiędzy 45, a 54 rokiem życia stanowiący 20.2% ogólnej liczby bezrobotnych.

Sporą część przedstawionego na sesji sprawozdania stanowiły dane opisujące działania PUP mające na celu aktywizację zawodową bezrobotnych. W minionym roku podejmowane były działania takie jak: organizowanie giełd prac w których wzięło udział 214 uczestników, z czego dla 41 z nich zakończyły się one podjęciem pracy. PUP organizował też zajęci aktywizacyjne. Było to w sumie 5 trzytygodniowych szkoleń, w których wzięło udział 47 osób oraz 40 zajęć aktywizacyjnych, w których łącznie uczestniczyło 339 osób.

Warto podkreślić, że najliczniejszą grupą wiekową, która skorzystała z zajęć i szkoleń aktywizacyjnych były osoby między 25, a 34 rokiem życia. Jeśli chodzi o strukturę wykształcenia to najczęściej z tej oferty korzystały osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym ( 30.21%) oraz policealnym 30%. Ponadto PUP realizowała takie formy aktywizacji zawodowej jak: umowy stażowe, umowy w ramach robót publicznych, umowy w ramach dotacji i refundacji, przygotowanie zawodowe i studia podyplomowe. Obornicki pośredniak zwracał też koszty dojazdów do miejsca nowej pracy. Łącznie na swoją działalność PUP w roku 2010 wydał 1 073 396,000 złotych Natomiast łączna kwota funduszu pracy w roku 2010 na realizację zadań PUP wyniosła 5 827 522,20 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto