Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oborniczanie czczą setną rocznicę powrotu polski na mapę świata

daria
W Obornikach powołano komitet obchodów odzyskania niepodległości, aby oddać należytą cześć jubileuszowi odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W poniedziałek w sali sesyjnej urzędu miejskiego w Obornikach odbyło się pierwsze spotkanie komitatu powołanego przez burmistrza Obornik Tomasza Szramę do opracowania programu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

- Komitet inicjuje, koordynuje i realizuje przedsięwzięcia i uroczystości związane z tymi dwoma ważnymi dla historii naszego kraju wydarzeniami na terenie gminy Oborniki. Komitet stanowić ma forum współpracy i dialogu w sprawach koordynowania przygotowań i realizacji cyklu wydarzeń patriotycznych, religijnych, edukacyjnych oraz kulturalnych związanych z obchodami - informuje Tomasz Szrama, burmistrz Obornik.

Do zadań powołanego komitetu należy w szczególności opracowanie i realizacja programu obchodów uroczystości i innych przedsięwzięć związanych z rocznicami, współpraca z organami samorządu terytorialnego i gminnymi jednostkami organizacyjnymi, kościołami, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami kultury zainteresowanymi udziałem w lokalnych obchodach rocznic, a także podjęcie działań informacyjno-promocyjne, mające na celu aktywne wspólne świętowanie.

Poniedziałkowe spotkanie otworzył burmistrz Tomasz Szrama, który liczył przede wszystkim na nowe pomysły członków komitetu. W kolejnym punkcie przedstawiono propozycje przygotowane przez pracowników obornickiego magistratu i Obornickiego Ośrodka Kultury.

- W miesięczniku urzędu od stycznia do grudnia ukazywać się będą specjalne artykuły poświęcone odzyskaniu niepodległości. Dodatkowo urząd miejski uruchomi specjalny profil społecznościowy poświęcony wydarzeniom, które miały miejsce na ziemi obornickiej. OOK planuje także cykl prelekcji zatytułowanych “Ojcowie Niepodległości”, które mają odbywać się w Centrum Dahlmanna - relacjonuje Szrama. - Specjalne zbiory gromadzi także obornicka biblioteka w ramach projektu Rzeki Czasu.

W trakcie dwugodzinnej dyskusji padło wiele ciekawych pomysłów. Jednym z nich było zaangażowanie w obchody uczniów obornickich szkół. Waldemar Cyranek zaproponował, aby 2 maja młodzież szkolna spotkała się na rynku w biało - czerwonych szkołach. Natomiast Henryk Brodniewicz zaproponował przywrócenie orła na budynku poczty polskiej, a także postawienie w Obornikach pomnika upamiętniającego wydarzenia sprzed 100 lat. Kolejny pomysł wypłynął od Ariela Mańczaka. Było nim odnowienie muralu przy ulicy Młyńskiej. Z kolei Renata Małyszek wyszła z propozycją ustawienia pamiątkowych tabliczek na grobach powstańców, stworzenie folderu o batalionie z Kiszewa oraz nadania tamtejszej szkole imienia.

Kolejne spotkanie odbędzie się za 2 tygodnie.

TM - Do zobaczenia - odcinek 55 (15.03.2018) - nowe seriale polskie i zagraniczne marzec 2018

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto