Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oborniczanie uczcili 105 rocznice wyzwolenia Obornik podczas uroczystego apelu [ZDJĘCIA]

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
W czwartek, 4 stycznia miał miejsce uroczysty apel z okazji 105 rocznicy wyzwolenia Obornik przy kwaterze Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Parafialnym w Obornikach. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Obornik Tomasza Szramy, a zorganizowane zostało przez Związek Harcerstwa Polskiego Oborniki.

Oborniczanie uczcili 105 rocznice wyzwolenia Obornik podczas uroczystego apelu [ZDJĘCIA]

W czwartek, 4 stycznia w dniu 105 rocznicy wyzwolenia Obornik odbył się uroczysty apel przy kwaterze Powstańców Wielkopolskich na Cmentarzu Parafialnym w Obornikach. Po oficjalnej części, wszyscy uczestnicy mogli udać się do harcówki ZHP Oborniki przy ul. Mickiewicza, by wspólnie przy ognisku i pysznej grochówce spędzić czas z Powstaniem Wielkopolskim w tle.

Z kart historii. 4 stycznia 1919 roku, ważną datą dla Obornik

4 stycznia 1919, to pamiętna data dla Oborniczan. Tego dnia miasto zostało oswobodzone w wyniku działań bojowych w powstaniu wielkopolskim. W nocy z 3 na 4 stycznia 1919 r. omówiono na tajnym posiedzeniu, sprawę odebrania w mieście władzy i urzędów z rąk niemieckich. Zwołano wpierw członków Straży Ludowej na zbiórkę na rynku, punktualnie o godziie 14:00. Stawiło się wówczas 44 powstańców w mundurach i czapkach niemieckich z opaską białoczerwoną na ramieniu, których uzbrojono i podzielono na oddziały. O godzinie 15 przybyli na rynek:

  • Stanisław Jordan,
  • dr Stefanowicz,
  • Henryk Dolacki,
  • Stanisław Mazer,
  • Bolesław Smorawski,
  • Andrzej Przybecki,
  • Józef Grossmann.

Stanisław Jordan wygłosił do zebranych żołnierzy krótkie przemówienie, zwracając uwagę na doniosłość momentu odrodzenia państwa polskiego i wydał rozkaz przejęcia urzędów. Oddziały udały się na magistrat, do urzędu pocztowego, Komunalnej Kasy i na dworzec. Obsadzili wymienione instytucje posterunkami i zaciągnęli na gmachy sztandary narodowe. Po przejęciu urzędów, kompania rozlokowała się w klasztorze, pełniąc w mieście służbę wartowniczą, aż do pierwszych alarmów z Budzynia i Chodzieży.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto