Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oborniki: Czy jesteśmy przygotowani na upały?

Administrator Oborniki.NaszeMiasto.pl
Czy jesteśmy przygotowani na upały?
Czy jesteśmy przygotowani na upały? Archiwum PP
Czy jestesmy przygotowani na nadchodzące upały? Czy mieszkańcy Obornik będą mieli się gdzie ochłoldzić. Postanowiliśmy to sprawdzić

Żar lejący się z nieba, temperatury sięgające powyżej 30 stopni Celsjusza oraz niebezpieczne promienie słoneczne. Meteorolodzy przestrzegają przed mającymi nawiedzić nasz powiat upałami. Już w poniedziałek, 29 lipca, termometry mają wskazywać nawet do 33 stopni. W kolejnych dniach temperatura będzie rosła, by w pierwszych dniach sierpnia osiągnąć nawet 40 stopni.

Poznańscy urzędnicy już kilka tygodni temu wypowiedzieli wojnę skwarowi. Przedsiębiorstwo Aquanet na terenie stolicy naszego województwa zainstalowało kurtyny wodne. Czy jest szansa na założenie podobnych w naszym powiecie? Postanowiliśmy zapytać o to przedstawicieli obornickiego magistratu.
- Strażacy z OSP posiadają takie kurtyny wodne i są one zawsze wykorzystywane podczas czerwcowego półmaratonu. Jednak w mieście są też inne miejsca, w których oborniczanie mogą się skutecznie schłodzić - twierdzi Krzysztof Nowacki, rzecznik prasowy urzędu miejskiego w Obornikach.

W upalne dni oborniczanie chętnie korzystają z fontanny na Rynku, do której ochoczo wskakują przede wszystkim dzieci. Podobna fontanna, przy której można się schłodzić jest przed szkoła podstawowa nr 2. Jednak najlepszym miejscem na spędzenie upalnego wakacyjnego dnia jest kąpielisko miejskie, czyli tzw. Żwirki.

Czy to wystarczy? Ratownicy medyczni obawiają się, że w okresie wakacyjnym trafi do nich więcej osób. - Dotychczas nie zdarzyło się, żeby trafiły do nas osoby, które ucierpiały na słońcu. Mam nadzieję, że takich przypadków uda nam się uniknąć, gdy nawiedzą nas zapowiadane upały. Jednak jeżeli mieszka ńcy wykażą się zdrowym rozsądkiem, to nic takiego nie powinno się zdarzyć - poinformowano nas na izbie przyjęć obornickiego szpitala.

Ratownicy medyczni radzą, aby osoby chore i w starszym wieku nie przebywały na słońcu zbyt długo. - Takie osoby powinny unikać nadmiernego nasłonecznienia. Ponadto powinny pić dużo niegazowanej wody, aby uzupełniać płyny. Należy też pamiętać, aby osłaniać głowę - mówi ratownik medyczny z obornickiego szpitala.
W okresie upałów szczególnie często dochodzi do omdleń i zasłabnięć. Osoby, które wystawiły się na zbyt intensywne i długie nasłonecznienie mogą doznać także udaru słonecznego, który objawia się przyśpieszonym pulsem, wysoką gorączką, nudnościami, wymiotami, dreszczami oraz zawrotami głowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto