Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 stycznia w życie weszły nowe przepisy. Czas na drogowe rewolucje

daria
Zmiany będą dotyczyły nakładania punktów karnych za wykroczenia, a także pierwszych dwóch lat jazdy świeżo upieczonych kierowców. Do łask wrócą listki na szybie, a młody kierowca będzie musiał odbyć szkolenia, inaczej straci prawo jazdy

Obecnie, kiedy kierowca popełni wykroczenie w ruchu drogowym, policjant nakłada na niego nie tylko mandat, ale także odpowiednią, według taryfikatora, liczbę punktów. Od 4 czerwca 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy drogowe, dzięki którym policjant nie zabierze kierującemu prawa jazdy po uzyskaniu 24 punktów karnych.

Przepisy miały zacząć obowiązywać już od dłuższego czasu, jednak kłopoty z wdrożeniem nowej funkcji ewidencji kierowców CEPiK opóźniły ich wprowadzenie. Co się stanie, jeżeli kierowca zbierze na swoim koncie 24 punkty karne? Będzie musiał za to odbyć szkolenie, które wynosi około 500 złotych, i jeżeli w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji administracyjnej nie weźmie w nim udziału, wtedy pożegna się z uprawnieniem do kierowania pojazdami.

W redukcji punktów karnych pomagało kierowcom Rozporządzenie Ministra i Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie postępowania wobec kierowców naruszających przepisy drogowe. Paragraf 8 mówi o tym, że każdemu kierowcy, który zgromadził na swoim koncie minimum sześć a maksymalnie 24 punkty karne, przysługuje możliwość odbycia płatnego szkolenia raz na sześć miesięcy, po którym odejmuje się sześć punktów karnych.

Specjalny kurs doszkalający ma trwać 28 godzin i po jego odbyciu, konto z punktami karnymi się wyzeruje. Kierowcy, którzy uzyskają 24 punkty wezmą udział w zajęciach teoretycznych i zostaną poddani badaniom psychologicznym. Należy pamiętać, że od skierowania na kurs do odzyskania dokumentu nie może minąć więcej niż sześć tygodni. Kolejną ważną informacją jest to, że po odbyciu kursu nie będzie można wziąć w nim udziału przez następne pięć lat. Kierowca, który ponownie przekroczy dozwolony limit punktów karnych, straci prawo jazdy. Ponadto będzie musiał ponownie udać się na kurs i zdać egzamin.

Kolejną zmianą jest to, że policjant będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami, niezależnie od ilości popełnionych wykroczeń. Obecnie podczas jednego zatrzymania funkcjonariusz sumował punkty za złamanie przepisów drogowych.

Zmiany będą dotyczyły także świeżo upieczonych kierowców, ponieważ każdy, kto od 4 czerwca 2018 roku zda egzamin na prawo jazdy, zostanie objęty dwuletnim okresem próbnym. Podczas jego trwania kierowca będzie zobowiązany do odbycia kursu doszkalającego między czwartym a ósmym miesiącem od otrzymania dokumentu uprawniającego do jazdy. Będzie on polegał na dwugodzinnym szkoleniu teoretycznym o bezpieczeństwie oraz godzinnym, praktycznym w ruchu drogowym.

Organizowane będą w ośrodkach WORD i ich celem będzie uświadomienie raczkującym kierowcom, czym grozi nadmierna prędkość i jakie mogą być tego konsekwencje. Szkolenia mają być płatne, a o wysokości ma zadecydować minister transportu. Wstępnie wiadomo, że za szkolenie teoretyczne kierowca zapłaci nie więcej niż 100 złotych, a za praktyczne nie więcej niż 200 złotych. Kierowca, który do starostwa nie dostarczy dokumentu o odbyciu kursu, straci prawo jazdy.

Wrócą do łask zapomniane już listki, które każdy kierowca przez osiem miesięcy będzie miał naklejone na szybie. Przez ten sam okres będzie musiał przestrzegać ograniczeń prędkości: 50 km/h w zabudowanym bez względu na porę dnia, 80 km/h poza obszarem zabudowanym, 120 km/h na autostradzie i 100 km/h na ekspresówce. Nie będzie można także pracować jako kierowca ani wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem kat. B.

Starosta wyda decyzję o cofnięciu prawa jazdy wtedy, jeżeli podczas dwuletniego okresu próbnego popełni trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe. Kiedy kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, starosta przedłuży jego okres próbny o kolejne dwa lata. Przepisy przewidują także dodatkową karę dla łamiących przepisy. Będzie ona polegała na skierowaniu na badania psychologiczne i kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To będą prawdziwe, drogowe rewolucje.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto