Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku działa nowy oddział w szpitalu

Alicja Durka
Alicja Durka
Od poniedziałku w Obornikach został uruchomiony oddział paliatywny w miejscowym szpitalu. Dyrekcja szpitala podpisała umowę z NFZ na utrzymywanie oddziału paliatywnego dla 12 osób. Na początku na oddział trafią najciężej chorzy pacjenci obornickiego szpitala. Oddziały tego typu są bardzo potrzebne w całym kraju. Badania dowiodły, że opieka tego typu w terminalnej fazie choroby nowotworowej nie tylko niesie chorym ulgę, ale często również wydłuża życie.

Stworzenie nowego oddziału możliwe było dzięki przeprowadzonej w poprzednich latach rozbudowie. Ta inwestycja realizowana była dzięki wsparciu Gminy Oborniki, a przekazane wówczas środki decyzją radnych i Burmistrza Obornik opiewały na kwotę 4,5 mln zł.

Świadczenia na oddziale przysługują osobom chorującym na nieuleczalne, postępujące, ograniczające życie choroby nowotworowe i nienowotworowe. Opieka ta jest ukierunkowana na poprawę jakości życia, ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Jednostki chorobowe, które kwalifikują pacjenta do leczenia na to:

– choroba wywołana przez ludzki wirus upośledzenia odporności (HIV)
– nowotwory
– następstwa zapalnych chorób ośrodkowego układu nerwowego
– układowe zaniki pierwotne zajmujące ośrodkowy układ nerwowy
– stwardnienie rozsiane
– kardiomiopatia
– niewydolność oddechowa niesklasyfikowana gdzie indziej
– owrzodzenie odleżynowe

Wpisu do kolejki oczekujących można dokonać pod numerem telefonu 61 29 73 618.

Opieka paliatywna jest działaniem medycznym polegającym na opiece hospicyjnej nad chorymi, którzy nie mają szans na wyleczenie. W medycynie paliatywnej wykorzystuje się wiedzę z zakresu farmakologii, onkologii, chirurgii, anestezjologii i praktyki ogólnej.

Najważniejszym celem opieki paliatywnej jest możliwe poprawienie komfortu życia, uśmierzenie bólu oraz innych nieprzyjemnych dolegliwości fizyczne i psychiczne związanymi z chorobą.

Ustalając plan leczenia oraz opieki paliatywnej uwzględnia się świadomie wyrażone preferencje i wolę chorego, a w następnej kolejności jego rodziny. Postępowanie nie powinno mieć na celu podtrzymywania życia za wszelką cenę, kosztem jego jakości. Należy brać pod uwagę życzenia chorego, dotyczące komunikowania się i przekazywania rzetelnych informacji na temat rozpoznania, rokowania oraz ustalić z chorym osobę uprawnioną do dalszej opieki nad nim i leczenia w szczególności w okresie terminalnym.

Przymiotnik „paliatywny” wywodzi się od łacińskiego słowa „paliatus” (okryty płaszczem) i w kontekście medycznym oznacza: „skrywający, łagodzący przykre oznaki choroby”. Można go również łączyć z czasownikiem angielskim „palliate” (załagodzić, ulżyć, uśmierzyć).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto