Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od stycznia nowe zasady wywozu i cen za śmieci. Czy znowu zapłacimy więcej?

Magdalena Dolatowska
Od stycznia czekają nas zmiany. Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” zniknie od stycznia. Gmina Oborniki prowadzi konsultacje o kształt umowy dotyczącej koordynacji odbiorów odpadów od mieszkańców czy rozliczanie opłat. Czy czekają nas podwyżki za śmieci?

O tym, że Oborniki wychodzą z GOAPu, wiedzieliśmy już od dawna. Powodem rezygnacji z członkostwa była decyzja władz miasta Poznania, które zdecydowały się na opuszczenie GOAP-u na początku marca. W konsekwencji od stycznia 2022 powrócą wszystkie zadania związane z organizacją gminnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Gminy w nim zrzeszone, szukały najlepszego rozwiązania dla swoich mieszkańców. Związek Międzygminny „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” (ZM GOAP) nie zniknie, ale przestanie funkcjonować w aktualnej formule.

- Postawienie Związku w stan likwidacji wiąże się z reorganizacją dotychczas funkcjonującego systemu. Obowiązek zarządzania całym systemem od 1 stycznia 2022 roku przechodzi na poszczególne gminy - czytamy na stronie gminy Oborniki.

Zmiany, zmiany, zmiany

Kilka miesięcy dzieli nas od zmiany dotychczasowej formuły wywozu śmieci. Nim to nastąpi, do stycznia muszą zostać uregulowane faktury, opiewające na kwotę ok 20 mln. złotych. Wiadomo, że do końca roku nie zmienią się opłaty za śmieci. Wzrost ilość opadów odbieranych od mieszkańców, a co za tym idzie koszty ich odbioru i utylizacji, mogą spowodować, że opłata śmieciowa wzrośnie.

Do końca tego roku wszystkie płatności za odpady będą dokonywane przez mieszkańców na dotychczasowych zasadach. Natomiast od 2022 r. – już na konta wyznaczone przez poszczególne gminy – dodaje Andrzej Springer.

Czy czekają nas zmiany?

W czerwcu Tomasz Szrama, burmistrz Obornik, przeprowadzał konsultacje odnośnie korzystania ze spalarni. Wówczas w urzędzie znalazła się umowa, do której samorządowcy mieli wątpliwości. Chodziło między innymi o kategoryzację śmieci, czy oszacowania, jaki procent śmieci zmieszanych będzie pochodził od przedsiębiorstw, co wpłynie na końcową cenę usług. Chociaż w obornickim magistracie od kilku miesięcy trwają prace nad umową dotyczącą świadczeń, nadal ciężko o konkrety. Możemy być jednak pewni, że samorządowcy dokonają wszelkich starań, aby umowa była dla nas jak najkorzystniejsza i wierzyć, że efektem ubocznym wprowadzenia nowych rozwiązań nie będzie drastyczne podniesienie wysokości opłat.

- Mamy zapewnioną możliwość dostarczania śmieci od mieszkańców z gminy Oborniki do spalarni. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni, musimy jednak doprecyzować warunki, są to szczegóły, jednak mogą mieć one bardzo poważne konsekwencje. My będziemy za to płacić, dlatego zdecydowanie lepiej teraz zadać te wszystkie pytanie, które nas nurtują - mówił wcześniej Piotr Woszczyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto