Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy poświęconej Antoniemu Małeckiemu w Objezierzu [ZDJĘCIA]

Daria Przybysz
Daria Przybysz
W piątek w Domu Kultury w Objezierzu odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Antoniemu Małeckiemu.

16 lipca mija 200 lat od urodzin Antoniego Małeckiego w Objezierzu. W związku z tym wyjątkowym jubileuszem Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki, której od 30 lat patronem jest właśnie Antoni Małecki przygotowała szereg wydarzeń, upamiętniających tego wybitnego historyka i językoznawcę.

W piątkowe popołudnie w Domu Kultury w Objezierzu oficjalnie otwarto wystawę zatytułowaną „Antoni Małecki. Z Objezierza do Lwowa”.

- 200 lat temu, 16 lipca 1821 roku w Objezierzu urodził się Antoni Małecki. Już za jego życia uznano go za legendarnego strażnika polszczyzny. Objezierze miało w jego sercu wyjątkowe miejsce. Dziś spotykamy się w Domu Kultury w Objezierze, aby uczcić jego 200 urodziny. Obornicka biblioteka jest jedyną, która nosi imię Antoniego Małeckiego - mówił Mateusz Klepka, dyrektor biblioteki w Obornikach, podczas uroczystości w Objezierzu.

Kuratorem wystawy „Antoni Małecki. Z Objezierza do Lwowa” jest Monika Hancyk, która starała się przedstawić zebranym postać patrona biblioteki w Obornikach.

- Zapewne są wśród nas tacy, którzy po otwarciu słownika biograficznego, czy też wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło Antoni Małecki mogli się nieco wystraszyć ilością określeń, które zostały mu przypisane. Zwyczajowo mówi się o znanych osobach, że tej postaci nie trzeba nikomu przedstawiać, otóż Antoniego Małeckiego wypada, a nawet trzeba przedstawić - mówiła.

Co też chwilę później uczyniła. Antoni Małecki był wybitnym filologiem, autorem przełomowej „Gramatyki języka polskiego”, pisarzem i dramaturgiem, autorem m.in. „Listu żelaznego” i „Grochowego wieńca”.

- Słowniki biograficzne określą Małeckiego jeszcze mianem tłumacza, językoznawcy, heraldyka i slawisty. Środowisko uniwersyteckie odkryje w nim wybitego przedstawiciela: rektora Uniwersytetu Lwowskiego; profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego; profesora Uniwersytetu w Innsbrucku; wicekuratora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Wreszcie – posła na Sejm Krajowy Galicji oraz dożywotniego członka austriackiej Izby Panów - mówiła dalej Monika Hancyk.

Wystawa „Antoni Małecki. Z Objezierza do Lwowa”

Wystawę będzie można oglądać w Domu Kultury w Objezierzu w każdą sobotę i niedzielę sierpnia, września i października od godz. 13.00 do 18.00.

Biblioteka uruchomiła także stronę internetową antonimalecki.pl, na której można znaleźć można m.in. życiorys patrona obornickiej biblioteki, bibliografię prac oraz ważniejsze prace o nim samym.

Otwarcie wystawy poświęconej Antoniemu Małeckiemu w Objezier...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto