Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piesi giną na drogach. Policja mówi stop i włącza się do akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"

Dominika Górna
Dominika Górna
Piesi giną na drogach. Policja mówi stop i włącza się do akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
Piesi giną na drogach. Policja mówi stop i włącza się do akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" fot, arch.red
Już jutro policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Śremie przyłączą się do ogólnopolskiej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Celem tej akcji jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w których uczestniczą piesi i rowerzyści. Bowiem od początku tego roku na wielkopolskich drogach zginęło aż 40 osób!

- Z uwagi na coraz wcześniej zapadający zmrok, mgliste poranki, którym towarzyszą niebezpieczne warunki na drodze, przestrzegamy wszystkich uczestników ruchu drogowego przed zagrożeniami, jakie mogą wystąpić przy nieodpowiedniej jeździe – apeluje o rozwagę Ewa Kasińska, rzecznik KPP w Śremie.

Policja co rusz boryka się z kierowcami, którzy poruszają się i nie stosują się
do zmiennych warunków panujących na drodze. Problemem jest też niewłaściwe zachowanie pieszych, którzy przekraczają jezdnię w niedozwolonym miejscu.

- Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zagrożenie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze jest ich niewidoczność dla kierujących pojazdami. Pamiętajmy, że w okresie jesiennym - podczas mgły i deszczu, nasza widoczność jest bardzo ograniczona. W trosce o nasze życie i zdrowie nie zapominajmy o elementach odblaskowych, które pozwolą nam na bycie widocznym i w dużej mierze pozwolą uchronić się przed niebezpieczeństwem - dodaje Ewa Kasińska.

Policja przypomina także, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. - Chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku - podkreśla rzecznik. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym.

A policyjne kroniki bija na alarm. Czytamy w nich, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach dla pieszych, czyli w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie. Te wypadki to efekt zarówno niefrasobliwości pieszych, ale też błędów popełnianych przez kierujących pojazdami, którzy nie ustąpili pierwszeństwa pieszemu. Takich wypadków odnotowano 211, w których 13 osób zginęło, a 206 odniosło obrażenia ciała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto