Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PKP Poznań - Piła: Od 11 marca na trasie Wargowo - Oborniki Wielkopolskie nie kursują pociągi

Norbert Kowalski
Przemysław Świderski
11 marca rozpoczął się drugi etap inwestycji remontu torów na trasie kolejowej z Poznania do Piły. Po zakończeniu prac powstaną cztery nowe stacje kolejowe, o 40 minut skróci się też czas podróży, jednak na razie pasażerowie muszą się liczyć z utrudnieniami.

Przypomnijmy, że remont trasy z Poznania do Piły ruszył już we wrześniu ubiegłego roku, zaś pierwszy etap zakończył się w grudniu 2017 roku. W tym czasie PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniły jeden z dwóch torów na odcinku między Poznaniem a Obornikami. Ponadto na stacjach w Golęczewie, Chludowie i Poznań Strzeszyn wybudowano trzy nowe perony.

Drugi etap prac rozpocznie się w niedzielę, 11 marca i potrwa do początku maja. Prace będą prowadzone wtedy na jednotorowym odcinku Wargowo – Oborniki Wielkopolskie. W tym czasie wymieniony zostanie tor, przebudowana będzie stacja Oborniki Miasto i rozpocznie się budowa przystanku w Bogdanowie. To będzie oznaczało konieczność wyłączenia ruchu pociągów i wprowadzenia na tym odcinku zastępczej komunikacji autobusowej.

– Na trasie z Wargowa do Obornik przygotowaliśmy 11 par autobusów w ciągu dnia. W każdym kursie będzie jechało od jednego do pięciu autobusów w zależności od pory dnia i zapotrzebowania pasażerów – mówi Adam Pawlik, radny PiS w Poznaniu i zastępca dyrektora Przewozów Regionalnych w Wielkopolsce.

PKP Poznań - Piła: Remont na trasie Wargowo - Oborniki Wielkopolskie

Na początku maja pociągi wrócą na trasę Wargowo – Oborniki. Wtedy jednak rozpoczną się prace na odcinku Oborniki Wielkopolskie – Dziembówko. A to z kolei spowoduje wyłączenie ruchu pociągów na tej trasie aż do końca sierpnia.

– W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem zastępczej komunikacji autobusowej, która będzie kursowała od Obornik do Piły – informuje Adam Pawlik.

Pozostałe prace zostały zaplanowane na 2019 rok. – Wtedy uruchomimy Lokalne Centrum Sterowania dla odcinka z Poznania do Piły. Ponadto będziemy prowadzili prace na drugim torze na z Poznania do Wargowa oraz z Dziembówka do Piły. Zakończy się także budowa nowych przystanków na Podolanach, Bogdanowie, Złotkowie oraz Złotniki Grzybowe – mówi Grzegorz Adamek, dyrektor projektu przebudowy trasy z Poznania do Piły.

Po przebudowie pociągi na całej trasie będą mogły poruszać się z prędkością 120 km na godzinę, dzięki czemu o 40 minut skróci się także czas przejazdu między Poznaniem a Piłą. – Obecnie wynosi on około dwóch godzin, a chcielibyśmy, aby docelowo była to godzina i 20 minut – mówi Grzegorz Adamek.

W ramach prac powstaną cztery nowe przystanki, 34 perony zostaną zmodernizowane, wybudowane będą dwa przejścia pod torami, wyremontowane zostaną 63 przejazdy kolejowo-drogowe i łącznie wymienionych będzie ponad 130 km torów. Prace mają się zakończyć w grudniu 2019 roku. Pochłoną 500 mln zł.

Remont trasy z Poznania do Piły jest zaledwie jedną z kilku poważnych inwestycji kolejowych w Wielkopolsce. Przypomnijmy, że aktualnie trwają też prace na trasach z Poznania do Warszawy i Wrocławia. Dodatkowo PKP Polskie Linie Kolejowe już przygotowują się do modernizacji linii kolejowej z Poznania do Szczecina.

– W skali kraju Wielkopolska jest regionem najbardziej zaangażowanym pod względem prac budowlanych. Z kolei remont trasy z Poznania do Piły to jeden z najlepiej realizowanych projektów – mówi Arnold Bresch.

I dodaje: – W 2020 roku będziemy mieli zmodernizowane wszystkie linie kolejowe dookoła Poznania. To zwiększy ich przepustowość, co pozwoli na rozwój projektu kolei aglomeracyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto