Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego. Skomponował muzykę do "Akademii pana Kleksa" i "Człowieka z żelaza"

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
AKPA
AKPA Piętka Mieszko
11 maja 2022 r. odbył się pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego. Kompozytora pożegnali bliscy, przyjaciele i koledzy z branży. Korzyński skomponował muzykę do takich filmów, jak "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Ocalenie" Edwarda Żebrowskiego, "Pierścień i róża" Jerzego Gruzy i "Akademia pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego.

W środę 11 maja 2022 r. odbył się pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego. Kompozytor i ceniony muzyk spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Pożegnalna msza święta odbyła się 11 maja 2022 roku o godzinie 11:00 w Kościele Środowisk Twórczych pw. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie.

Artystę w ostatniej drodze odprowadzili bliscy, przyjaciele i koledzy z branży, w której zapisał się na zawsze. Andrzej Korzyński przez wiele lat współpracował z reżyserem Andrzejem Żuławskim - skomponował ścieżkę dźwiękową do takich jego filmów jak "Pieśń triumfującej miłości", "Trzecia część nocy", "Na srebrnym globie", "Opętanie i Kosmos". W 2019 stworzył muzykę do filmu "Mowa ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza jego zmarłego ojca. Korzyński skomponował także muzykę do filmów "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy, "Ocalenie" Edwarda Żebrowskiego, "Pierścień i róża" Jerzego Gruzy i "Akademia pana Kleksa" Krzysztofa Gradowskiego.

Andrzej Korzyński - kiedy zmarł

W poniedziałek 18 kwietnia 2022 r. Polskie Radio za pośrednictwem mediów społecznościowych podało informację o odejściu Andrzeja Korzyńskiego. Zmarł w wieku 82 lat. Smutne wieści Polska Agencja Prasowa potwierdziła u Michała Wilczyńskiego z GAD Records, która wydawała płyty zmarłego Andrzeja Korzyńskiego.

Kim był Andrzej Korzyński

Andrzej Korzyński urodził się w marcu 1940 r. i był absolwentem Wydziału Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pierwsze kroki w branży stawiał już na etapie studiów, współpracując jako pianista i kompozytor z akademickim kabaretem Manekin. W 1964 r. założył zespół instrumentalny Ricercar ’64, z którym nagrywał własne utwory i akompaniował solistom. Rok później współtworzył Młodzieżowe Studio "Rytm" w Polskim Radiu, prezentując twórczość młodych artystów tworzących w klimacie bigbit. To właśnie tam nagrywano utwory m.in. Czerwonych Gitar, Breakout, Trubadurów, Stana Borysa, Marka Grechuty, Czesława Niemena, Wojciecha Gąssowskiego.

Artysta skomponował wiele przebojów lat 60-tych. Jego rozrywkowe utwory śpiewali wybitni artyści: Grupa ABC, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen, Ada Rusowicz, Katarzyna Sobczyk czy Piotr Szczepanik. Korzyński komponował piosenki również m.in. dla Zdzisławy Sośnickiej, Ireny Jarockiej, Testu, Andrzeja i Elizy, zespołu Dwa Plus Jeden, Maryli Rodowicz oraz Violetty Villas. To właśnie Korzyński stworzył w 1983 r. kultową postać Franka Kimono, którego odgrywał Piotr Fronczewski. Jak można się domyśleć - on także był twórcą i kompozytorem utworów, które Fronczewski śpiewał jako Kimono.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto