Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat obornicki - Policjanci najczęściej gonią złodziei

Anita Nochowicz
O wynikach działalności jednostki opowiadał zastępca komendanta mł. insp. mgr Wiesław Ptaszyński
O wynikach działalności jednostki opowiadał zastępca komendanta mł. insp. mgr Wiesław Ptaszyński A. Nochowicz
Kradzieże i włamania to najczęstsze przestępstwa do których dochodzi w powiecie obornickim. W miniony wtorek podczas sesji Rady Powiatu Obornickiego zaprezentowane zostały sprawozdania z funkcjonowania niektórych powiatowych instytucji w roku 2010.

Zebrani mogli zapoznać się między innymi z szczegółowym raportem Komendy Powiatowej Policji. O wynikach działalności swojej jednostki opowiadał zastępca komendanta KPP mł. insp. mgr Wiesław Ptaszyński.

Wykrywalność ogólna w roku 2010 wyniosła 83,5%. Najczęściej występującymi zagrożeniami na terenie powiatu obornickiego były i nadal są przestępstwa przeciwko mieniu, czyli kradzieże z włamaniem. Ciągle powtarzają się kradzieże telefonów komórkowych, medali kolorowych, włamania do sklepów, piwnic i samochodów. Jeśli chodzi o zagrożenie w sferze przestępstw gospodarczych to powtarzają się wyłudzenia w sektorze bankowym oraz wyłudzenia towarów w systemie sprzedaży ratalnej.

Policjanci łącznie wszczęli 1587 postępowań dochodzeniowych z czego 981 razy potwierdzono zdarzenie o charakterze kryminalnym. W kategorii przestępstw gospodarczych wszczęto łącznie 277 dochodzeń jednak tylko 156 przypadkach stwierdzono przestępstwo. Zaniepokojenie radnych wzbudził zwłaszcza wzrost przestępstw narkotykowych. W roku 2009 stwierdzono ich 99, a w roku 2010 dokładnie 180. - Niestety takie są niepokojące fakty - tłumaczył radnym Ptaszyński.

W temacie bezpieczeństwa ruchu drogowego zauważalny jest też wzrost wykroczeń przeciwko zapisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości. W roku 2010 stwierdzono ich 671, czyli o ponad 80 więcej niż roku poprzednim. Ogólnie w ramach działań służby prewencji ruchu drogowego obornicka KPP ujawniał w roku 2010 - 7.498 wykroczeń. Policjanci nałożyli 6.234 mandaty karne i zastosowali 405 pouczeń.

Sporo pracy policjanci mieli niestety także w związku z przestępstwami wśród młodzieży. Zdarzenia takie jak bójki, pobicia, ciężkie uszkodzenia ciała, znieważenie funkcjonariusza publicznego w osobie nauczyciela, najczęściej popełniane były przez chłopców w wieku 13-16 lat. Sprawy nieletnich mających problemy z praworządnością kierowany były do Sądu w aż 529 razy, podczas gdy w roku 2009 taka konieczność zdarzyła się tylko 475 razy.

Raport policji wykazał też dane świadczące o zmniejszaniu się ilości niektórych zdarzeń. W roku 2010 odnotowano 660 zdarzeń drogowych. W porównaniu z rokiem 2009 liczba to zmniejszyła się o 70. Doszło w tym czasie do 35 wypadków drogowych, których uczestnicy odnieśli obrażenia ciała. Liczba wypadków drogowych zmniejszyła się o 25.6% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Zmniejszeniu uległa też o 30,2% liczba osób, które zostały ranne w wypadkach. Niestety liczba osób, które poniosły śmierć w wyniku zdarzeń drogowych zmniejszyła się tylko o jedną osobę i w roku 2010 wynosiła 10.

Najczęściej do wypadków i kolizji drogowych dochodzi w okolicach dróg krajowych (nr 11) i wojewódzkich (178, 187), czyli na głównych ciągach komunikacyjnych. Na terenie Obornik najwięcej wypadków odnotowuje się na ulicach Mostowej, 11 listopada, Czarnkowskiej i Szamotulskiej. W Rogoźnie są to ulice: Kościuszki, II Armii Wojska Polskiego oraz Wielkiej Poznańskiej. Jak podkreślał Wiesław Ptaszyński natężenie zdarzeń drogowych zwiększa się zwłaszcza w okresie letnim i podczas tzw. długich weekendów, gdyż drogi przechodzące przez teren powiatu to główny kierunek przejazdów osób udających się nad Bałtyk.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto