Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Termy już z wiechą. Nad Maltą powstaje największy tego typu obiekt w Polsce

Bogna Kisiel
Prezydent Ryszard Grobelny nacisnął na guzik i wiecha automatycznie ruszyła na swoje miejsce
Prezydent Ryszard Grobelny nacisnął na guzik i wiecha automatycznie ruszyła na swoje miejsce Sławomir Seidler
Przy dźwiękach fanfar wiecha powędrowała w górę na kilkadziesiąt metrów, by zawisnąć pod dachem, który przykrywa basen sportowy. Później na dnie basenu rozbłysnęły sztuczne ognie. Wodą akweny wypełnią się dopiero w sierpniu przyszłego roku, kiedy Termy Maltańskie zostaną oddane do użytku. W ten sposób świętowano wczoraj półmetek prac przy budowie aquaparku.

- To oznacza, że mamy stan surowy zamknięty - wyjaśnia Magdalena Wesołowska, prezes spółki Termy Maltańskie, która przyznaje, że surowa zima spowodowała opóźnienia, ale udało się je już nadrobić. - Teraz przystąpiliśmy do prac wykończeniowych, zakładamy instalacje wewnętrzne.
Inwestycja robi imponujące wrażenie. Patrząc na nieckę basenu sportowego, trybuny czy baseny w części rekreacyjnej dopiero widać, jak potężny obiekt powstaje nad Maltą. Za kilka miesięcy będzie mogło z jego atrakcji korzystać jednocześnie 5,5 tys. osób.

- Przed nami kilka miesięcy wytężonej i trudnej roboty - podkreśla Jarosław Szczupak, wiceprezes spółki Alstal Budownictwo, wykonawcy aquaparku. - W Poznaniu powstanie obiekt najnowocześniejszy na świecie.

Może w tym stwierdzeniu jest nieco przesady budowniczego, ale z pewnością będzie to największy tego typu obiekt w Polsce. Projektując go wykorzystano najnowsze rozwiązania w dziedzinie ograniczenia zużycia mediów i negatywnego oddziaływania na środowisko oraz zastosowano odnawialne źródła energii. Do podgrzania wody wykorzystane zostaną dachowe kolektory słoneczne. Ponadto oferta term będzie bogata.

W części sportowej, którą finansuje miasto oraz Ministerstwo Sportu, powstanie basen olimpijski z dziesięcioma torami, wieżą do skoków, a ponadto akwen do rozgrzewki i dwa małe z hydromasażem. Z kolei część rekreacyjna kusić będzie między innymi zjeżdżalniami z efektami świetlnymi i akustycznymi, rwącą rzeką, wodospadami, basenami zewnętrznymi. Przewidziano również strefę różnego rodzaju saun (fińskie, lodowe, parowe). Nie zabraknie brodzików, klubów fitness, solariów, siłowni czy barów i restauracji.

- Dysponujemy badaniami, z których wynika, że tutejsze wody geotermalne mają właściwości lecznicze - mówi Wesołowska. - Szczególnie korzystnie wpływają na układ oddechowy i narządy ruchu. Tą wodą wypełnione będą trzy baseny z hydromasażem. Solanka znajdzie się także w basenach zewnętrznych: sezonowym i całorocznym. Nie wykorzystamy jednak jej do ogrzewania obiektu ze względu na koszty.

Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta tłumaczy, że trzeba byłoby zrobić drugi odwiert, co wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi. Starania o pozyskanie funduszy z zewnątrz spaliły na panewce, bo można byłoby je uzyskać na pierwszy odwiert, ale ten już jest.

Spółce Termy Maltańskie nie udało się jeszcze znaleźć inwestora, który zbudowałby hotel w sąsiedztwie aquaparku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto