Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - W czerwcu zaczniemy zbierać zużyte świetlówki

Andrzej Janas
Zużyte żarówki energooszczędne oddawać można w sklepie, w którym się je kupiło, choć jest to z pewnością kłopotliwe
Zużyte żarówki energooszczędne oddawać można w sklepie, w którym się je kupiło, choć jest to z pewnością kłopotliwe FOT. GRZEGORZ GALASIŃSKI
W połowie czerwca w Poznaniu stanie prawie 200 pojemników, do których będzie można wrzucać świetlówki kompaktowe, czy żarówki energooszczędne. Poznań ma już zorganizowany i nieźle rozwinięty system zbiórki surowców wtórnych (papier, tworzywa sztuczne, szkło). Nie mniejszy problem to zbiórka odpadów niebezpiecznych, których obecność w komunalnych odpadach powoduje degradację środowiska.

Od kilku lat gromadzimy już stare, przeterminowane lekarstwa, zużyte baterie oraz sprzęt rtv i agd. Za miesiąc będziemy zbierać świetlówki i żarówki.
– Jest to pilotażowy program prowadzony przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko oraz miasto Poznań – mówi Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. – Rozpoczynamy akcję od 14 czerwca. W mieście ustawionych zostanie prawie 200 pojemników na takie żarówki, ich lokalizacja została uzgodniona m.in. z MPGM i administracjami dużych osiedli. Pojemniki na żarówki pojawią się m.in. przy wybranych osiedlowych punktach zbiórki surowców wtórnych oraz w obiektach użyteczności publicznej.

Jak szacują specjaliści w Polsce używanych jest obecnie około 150 mln żarówek energooszczędnych, rocznie wyrzucanych ich jest od 25 do 30 milionów sztuk. Liczby te będą jeszcze większe, bowiem Unia Europejska nakazuje wycofywanie klasycznych żarówek.

– Jak wynika z badań firmy ElektroEko obecnie 57 procent wypalonych żarówek elektro-oszczędnych trafia na śmietnik – dodaje Józef Rapior. – Jest to bardzo szkodliwe dla środowiska, bowiem zawierają one rtęć. Warto je zbierać również dlatego, że 90 procent każdej zużytej świetlówki można ponownie wykorzystać do produkcji nowej.

Zużyte kompaktowe świetlówki obecnie można oddawać w Gratowozie, Punkcie Gromadzenia Odpadów Problemowych przy ulicy 28 Czerwca 1956 r. nr 284 oraz całodobowym punkcie przy bazie Remondisu przy ulicy Góreckiej. Obowiązek przyjęcia zużytej świetlówki ma też sklep, w którym ją kupiliśmy.
Koszt pilotażowej akcji pokrywa ElektroEko.

Zbieramy już baterie i lekarstwa

Do odpadów niebezpiecznych zaliczane są również przeterminowane lekarstwa oraz baterie. W Poznaniu już od kilku lat działa system ich zbiórki.
Ponad 11 ton przeterminowanych leków zebrano w roku ubiegłym w Poznaniu. Najwięcej, bo aż 10 ton pochodziło ze specjalnych pojemników ustawionych do tego celu w poznańskich aptekach (w sumie około 250 placówek uczestniczy w zbiórce).
Równie udana jest zbiórka starych baterii. Pojemniki na ten odpad ustawione są praktycznie w każdej szkole i budynkach użyteczności publicznej. W roku ubiegłym zebrano dzięki temu 33,5 tony baterii, większą część zebrali uczniowie poznańskich szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto