Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja zeszytu historycznego poświęconego historii obornickiej piłki ręcznej

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Arch. K. Nowacki/biblioteka publiczna w Obornikach
W poniedziałek przed budynkiem Biblioteki Publicznej w Obornikach odbył się wernisaż wystawy poświęconej historii obornickiej piłki ręcznej. Wydarzenie zostało połączone z promocją najnowszego zeszytu historycznego poświęconego w całości obornickiemu szczypiorniakowi.

Autorem zeszytu historycznego poświęconego historii piłki ręcznej jest regionalista i sekretarz gminy Oborniki Krzysztof Nowacki. Do próby usystematyzowania historii obornickiego szczypiorniaka przymierzał się już Tadeusz Ratajczak. Zbierał on wycinki prasowe, sam był autorem niezliczonej ilości artykułów opisujących wydarzenia sportowe związane z piłką ręczną zarówno tą młodzieżową jak i dorosłą. Niestety swojego działa nigdy nie skończył.

W 2019 r. piłka ręczna w Obornikach obchodziła swoje 60 urodziny. Wówczas to zarząd klubu wyszedł z propozycją do Krzysztofa Nowackiego, aby spisał historię piłki ręcznej w Obornikach. Ten po chwili namysłu przyjął wyzwanie i zabrał się do pracy.

- Opracowując codzienne kalendarium które dzień po dniu przedstawia wydarzenia z historii Gminy Oborniki czytałem artykuły Janusza Gawędy, Tadeusza Ratajczaka, Waldemara Cyranka zamieszane od 1991 r. na łamach najpierw Gazety Obornickiej, a następnie Ziemi Obornickiej. W napisanej Historii Obornickiego Szczypiorniaka w jakiś sposób podjąłem próbę usystematyzowania ponad sześćdziesięcioletniej historii piłki ręcznej w Obornikach. Przeżywała ona swoje wzloty i upadki, zawsze wzbudzając wiele emocji wśród oborniczan. Publikacja podzielona została na trzy główne zagadnienia: historię piłki ręcznej mężczyzn, szkolenie młodzieży oraz historię piłki ręcznej kobiet. Poszczególne główne bloki tematyczny mają jeszcze podrozdziały związane z danym okresem czasu oraz tym co się w temacie piłki ręcznej działo – mówi Krzysztof Nowacki.

Zeszyt historyczny „Historię Obornickiego Szczypiorniaka”

Zeszyt historyczny „Historię Obornickiego Szczypiorniaka” autor zadedykował właśnie Tadeuszowi Ratajczakowi bez pomocy którego ta praca nigdy by nie powstałą. Jego skrupulatność pozwoliła odtworzyć wiele ciekawych wydarzeń, które działy się na przestrzeni tych 60 lat.

Krzysztof Nowacki zbierał materiały przez ponad dwa lata, zaś książkę, która liczy ponad 130 stron pisał ponad 5 tygodni. Autorowi udało odtworzyć tabele wyników od pierwszego sezonu w roku 1960/1961, kiedy to Sparta Oborniki zgłoszona została do rozgrywek, aż po czasy współczesne.

Książka posiada również indeks osobowy w którym znajduje się ponad 300 nazwisk osób związanych z tą dyscypliną sportu. Odnajdą się w niej działacze, trenerzy, zawodniczki i zwodnicy którzy przez 62 lata poświęcali swój własny czas i zdrowie żeby propagować szczypiorniaka w Gminie Oborniki.

Na spotkaniu przed biblioteką pojawili się przedstawiciele różnych roczników Sparty, Metalplastu Oborniki, oraz UKS GUKS Jedynka i Gladiatora Oborniki, którzy długo jeszcze dyskutowali o historii piłki ręcznej w Obornikach nie szczędząc ciepłych słów samemu autorowi.

Promocja historii piłki ręcznej w Obornikach

Prezes Gladiatora Oborniki wręczyła z okazji tej publikacji pamiątkowe koszulki klubowe burmistrzowi Tomaszowi Szramie oraz Krzysztofowi Nowackiemu. Podobnie prezes SKF KPR Sparta Oborniki Arkadiusz Czaprański dziękował Tomaszowi Szramie za sfinansowanie publikację, a autorowi za podjęcie próby jej spisania.

Gdzie można kupić zeszyt historyczny?

Książka dostępna jest już w Urzędzie Miejskim w Obornikach w Biurze Obsługi Interesanta. Jej koszt to 25 zł. W 2022 roku piłka nożna w Obornikach będzie obchodzić 100-lecie. Krzysztof Nowacki już pracuje nad publikacją poświęconą tej dyscyplinie sportu.

Promocja zeszytu historycznego poświęconego historii obornic...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto