Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przydrożne kapliczki i krzyże Ziemi Rogozińskiej

OPRAC.:
Szymon Filipowski
Szymon Filipowski
Henryk Wojtysiak/ Rzeki-Czasu.pl
Przydrożne kapliczki i krzyże stanowią nieodłączny element krajobrazu powiatu obornickiego. To nie tylko przejaw religijności, ale również element dziedzictwa kulturowego danej gminy, czy powiatu.

Przydrożne kapliczki i krzyże Ziemi Rogozińskiej

Administratorzy Rzek Czasu udostępnili wyjątkową kolekcję pn. Przydrożne kapliczki i krzyże Ziemi Rogozińskiej, której autorem jest Henryk Wojtysiak - regionalista, pasjonat gromadzenia dokumentów życia społecznego ziemi obornickiej. W dokumentacji znalazło się obszerne zestawienie opisanych fotografii, ilustrujące zewnętrzne, przydrożne miejsca kultu religijnego (krzyże, figury i kapliczki) na terenie Ziemi Rogozińskiej.

Mijamy je niemal każdego dnia. Tak mocno wtopiły się w krajobraz, że niemal już ich nie zauważamy, nie zwracamy uwagi. Tymczasem każda kapliczka ma swoją unikatową historię, swojego fundatora. Upamiętniają ważne wydarzenia, wznoszono je w określonej intencji czy w dowód wdzięczności za doznane łaski. Często stawiano je na rozstaju dróg. Miały chronić przez chorobami i kataklizmami. Przez wiele lat mieszkańcy spotykali się przy nich i modlili. Najczęściej podczas nabożeństw majowych.

Jedne mają mniej, drugie bardziej wyszukaną formę, ale wszystkie stanowią ślad przeszłości i przejaw wiary naszych przodków. Stawianie przydrożnych kapliczek ma swoją tradycję, wciąż pojawiają się kolejne.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto