Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rogoźnianie chcą, aby w mieście stanął pomnik Przemysła II

Daria Przybysz
W Rogoźnie powołano Społecznego Komitetu Budowy pomnika Przemysła II. Stworzono już wizualizację obelisku. Wciąż jednak brakuje środków na jej sfinalizowanie. Powstało specjalne konto, na które można wpłacać środki.

Samorząd rogoziński od wielu lat podkreśla jak duże znacznie dla rozwoju miasta miał król Przemysł II. W mieście odbywają się imprezy poświęcone tej postaci. Dni Rogoźna rozpoczynają się orszakiem, na czele którego na koniu jedzie król Przemysła II, podczas ogniska pod Dębem w Marlewie wspominany jest śmiertelny zamach na władcę w1296 roku. Teraz rogoźnianie chcą iść o krok dalej i postawić w mieście jego pomnik.

Przełomowy dla idei budowy pomnika Przemysła II był rok 2019 roku. Wtedy to Rogoźno stało się członkiem Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski” Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna, a także podjęło uchwałę o powołaniu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Przemysła II w Rogoźnie.

- Obie inicjatywy wiążą się z przywołaniem pamięci o władcy, który ma ogromne zasługi dla kraju i przyczynił się do rozwoju Rogoźna czyniąc je miastem - mówi Renata Tomaszewska, członek Komitetu Budowy Pomnika. - Nie bez znaczenia jest też wydarzenie historyczne związane z tragiczną śmiercią Przemysła II pod Rogoźnem. Związki z królem są kultywowane, jednakże zwieńczeniem tego kultu a zarazem ważnym elementem turystycznym dla Szlaku Piastowskiego będzie pomnik.

Powołano specjalne konto, na które można wpłacać datki

Wciąż jednak brakuje środków na postawienie pomnika. Obecnie, na specjalnie utworzonym koncie, znajduje się kwota około 10 tys. zł. To jednak za mało. Na budowę pomnika potrzeba około 150-200 tys. złotych. Na profilu społecznościowym stworzono specjalny profil pod nazwą „Budujemy pomnik króla Przemysła II w Rogoźnie”, w ten sposób członkowie komitetu chcą dotrzeć do jak największej liczby osób.

Członkowie komitetu ubiegają się o dofinansowanie

Zainteresowaniem wsparciem inicjatywy w dobie pandemii spadło. Dlatego komisja będzie ubiegać się o dofinansowanie z Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach programu ogłoszonego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021”.

Celem programu jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł. Kwota przeznaczona na realizację programu to 1,5 mln zł - informują członkowie komitetu.

Kwota nie jest wysoka, dlatego członkowie komisji obawiają się, że środków może zabraknąć dla wszystkich chętnych.

Gdzie stanie pomnik?

Choć powstały już pierwsze wizualizacje, decyzja o tym jak pomnik ostatecznie będzie wyglądać jeszcze nie zapadła. Wybrane zostało za to miejsce. Pomnik ma stanąć przed Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz na placu Karola.

Komitet tworzą mi.in. burmistrz Roman Szuberski, prezes TPR Lucyna Bełch, kierownik muzeum Angelika Pilarska, kierownik wydziału promocji w UM Renata Tomaszewska, regionalista i muzealnik Marian Winiecki.

- Jeżeli popierają państwo inicjatywę budowy pomnika, nadal można dołożyć swoją cegiełkę wpłacając środki na podane konto - apelują członkowie komitetu. - Wpłacone płacone środki zostaną rozliczone publicznie i wydatkowane wyłącznie na budowę pomnika. Członkowie komitetu pracują w 100 proc. społecznie.

Środki można wpłacać na numer konta 03 8951 0009 3910 9471 2000 0030.

XXV. ognisko pod Dębem Przemysła II w Marlewie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto