Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz Sparty Oborniki. Krzysztof Nowacki spisał historię klubu

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Obóz we Wronkach w roku 1956. Piramidę tworzą na dole od lewej: Czesław Wasilewski, Stefan Jasnosz i Kazimierz Stuper. Stójka: Bernard Kasperek, Wojciech Ratajczak. Stoją Bolesław Cichacki, Henryk Woroch, Jurand Ratajczak. Góra Eugeniusz Dziembowski.
Obóz we Wronkach w roku 1956. Piramidę tworzą na dole od lewej: Czesław Wasilewski, Stefan Jasnosz i Kazimierz Stuper. Stójka: Bernard Kasperek, Wojciech Ratajczak. Stoją Bolesław Cichacki, Henryk Woroch, Jurand Ratajczak. Góra Eugeniusz Dziembowski. Arch. prywatne K. Nowacki
Krzysztof Nowacki, regionalista i historyk spisał historię Sparty Oborniki. W lutym publikacja miała swoją premierę.

Rok 2022 jest jubileuszowy dla Sparty Oborniki, mija bowiem 100 lat od założenia klubu. Ten jubileusz to doskonała okazja do próby odtworzenia całej historii klubu. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ prowadzona do lat 70-tych kronika została zniszczona w Przedsiębiorstwie Budowlanym Peberol w Obornikach. Znalazł się jednak śmiałek, który się go podjął - jest nim regionalista Krzysztof Nowacki.

Książka ma ponad 400 stron. Udało się w niej odtworzyć się historię z okresu II RP, okresu PRL, aż do roku 2020. Książka zawiera mnóstwo fotografii, nazwisk działaczy, trenerów i zawodników którzy związani byli właśnie z tym klubem.

- Kiedy jako młody chłopak z okna bloku przy ulicy Armii Poznań 22 widziałem, że na stadion wyszli piłkarze Sparty, był to sygnał do tego aby wyjść z domu i pójść na mecz. Nie przypuszczałem wówczas emocjonując się grą piłkarzy, których boiskowe ksywy znał chyba każdy z „poznańskiej”, że z okazji 100-lecia klubu napisze historię klubu i opiszę występy: Kepy, Kigena, Pruszkina, Lenina, Pyry, Ottcika, Generała, Kropy i wielu, wielu innych zawodników, którzy na boisku przy ulicy Objezierskiej 2 zostawili kawał historii i kawał swojego zdrowia - opowiada Krzysztof Nowacki.

Autor monografii przyznaje, że próba odtworzenia historii klubu nie była wcale łatwa. Jednak dzięki wsparciu wielu osób zakończyła się sukcesem.

- Wielka pomoc: Elżbiety i Tomasza Królczyków, Mariusza Drewicza, Tomka Kujawy, Piotra Nogalskiego, Krzysztofa Siewruka, Krzysztofa Jaroszyka, Marcina Radziwołka, Czesława Pytlaka, Tadeusza Ratajczaka i jego żony, umożliwiła mi napisanie tej kroniki do końca. Do dziś pamiętam także słowa Tadzia Ratajczaka, który mówił „Krzychu musisz napisać historię nożnych, bo nikt inny tego nie zrobi” - opowiada regionalista.

I tak obiecał, tak zrobił.

Historia piłki nożnej w Obornikach

Początki piłki nożnej w Obornikach, to okres międzywojenny. Działało wówczas Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. W 1920 r. zawiązało się w mieście pierwsze Towarzystwo Sportowe pod nazwą „Wełwart”, które swoją nazwę wzięło od dwóch rzek przepływających przez Oborniki czyli od Wełny i Warty. Właśnie członkowie tego towarzystwa rozgrywali pierwsze mecze piłki nożnej w Obornikach, a także rzucali oszczepem i dyskiem.

Organizatorami rozgrywek i członkami zarządu Wełwart byli Górecki, Mierzwiczak i Urbaniak. Jak wynika ze sprawozdań ustnych zamieszczonych w pracy magisterskiej Konstantego Firutina w latach 1921 – 1922 w Obornikach zawiązał się Klub Sportowy „Wełna”, a jego działaczami i zarazem zawodnikami byli: B. Kretzsinger, Z. Jaworski, W. Kucera i E. Mroczyński. Pierwszy oficjalny mecz rozegrany został z drużyną KS Mewa Poznań, który KS Wełna przegrała 0:1. Dziś niestety nie wiadomo jak potoczyły się losy KS Wełny oraz Towarzystwa Sportowego Wełwart.

Klub Sportowy „Sparta” działał już na Ziemi Obornickiej w latach dwudziestych, niestety z tamtego okresu nie zachowało się zbyt wiele dokumentów i informacji. Wiadomo jednak, że założycielami klubu byli Polacy i Niemcy: Leon Weihmann, Marian Jaworski i Erich Goy. W skład pierwszego zarządu Sparty wchodzili: Erich Goy – prezes, M. Mierzwiczak - wiceprezes, B. Kretzsinger – sekretarz, T. Urbaniak – skarbnik.

Publikacja będzie gotowa już w lutym

Więcej o historii klubu będzie można przeczytać już w lutym na łamach monografii. Po zakończeniu korekty merytorycznej i językowej, publikacja trafi do druku, a następnie w lutym na wieczorze autorskim nastąpi jej oficjalna prezentacja. Publikację w cenie ok 70 zł będzie można nabyć w Urzędzie Miejskim w Obornikach.

ZOBACZ TAKŻE:

Zamek w Stobnicy z lotu ptaka w obiektywie SzamoDron

Eliminacje rejonowe do Wojewódzkiego Festiwalu Przedszkolakó...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto