Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Steffen Möller aktor z "M jak Miłość" o różnicach polsko-niemieckich

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
Steffen Möller został zaproszony do Obornickiego Ośrodka Kultury. Znany z serialu "M jak Miłość" i programu "Europa da się lubić" aktor w humorystyczny sposób opowiedział o różnicach kulturowych między Polakami, a Niemcami na podstawie własnego doświadczenia.

"Na spotkanie kultur" Oborniki

Steffen Möller był gwiazdą wieczoru w ramach organizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury "Wieczoru Niemieckiego", który był elementem cyklu spotkań "Na spotkanie kultur". Główną ideą programu jest przybliżenie kultury wybranego kraju. Tym razem były to Niemcy.

Steffen Möller w Obornickim Ośrodku Kultury

Aktor wystąpił jako specjalista od kultury niemieckiej. Steffen Möller to niemiecki aktor, pisarz i kabareciarz, który dzieciństwo spędził w Wuppertalu. Obecnie mieszka w Heidelbergu, ale jak sam przyznaje posiada również mieszkanie w Warszawie.

- Nie jestem szczególnie przywiązany do jednego kraju. Trzy dni mieszkam w Polsce, trzy dni w Niemczech. Polecam to każdemu - mówił Steffen Möller.

Steffen w Polsce znany jest z roli w serialu telewizyjnym "M jak Miłość", który do dziś jest emitowany na kanale TVP2. Wcielał się w rolę Stefana Müllera w latach 2002–2007. Zasłynął również z programu "Europa da się lubić", gdzie od pierwszego odcinka zasiadał jako jeden z zagranicznych gości.

Steffen Möller o różnicach kulturowych między Polakami, a Niemcami

Obecnie aktor występuje jako kabareciarz. Podróżuje ze swoim programem "Viva Polonia", gdzie w humorystyczny sposób opowiada o polskiej kulturze. Z podobnym programem wystąpił w Obornikach. Wraz z dyrektorem Obornickiego Ośrodka Kultury Adamem Krasickim rozmawiał o różnicach kulturowych między Polakami a Niemcami.

Zobaczcie fragmenty występu:

Aktor "M jak Miłość" w Obornikach

Steffen Möller jak sam przyznaje w Obornikach występował po raz pierwszy. "Najbardziej obawiałem się, że pomylę miasta i przyjadę do Obornik Śląskich" - mówił Steffen w rozmowie z oborniki.naszemiasto. "W Niemczech również mamy dwa miasta, które nazywają się podobnie. Stwarza to wiele problemów" - dodaje.

Aktor od wielu lat podróżuje między Polską a Niemcami. Przyznaje, że zauważył zmiany kulturowe w obu krajach na przestrzeni lat. Ideą "Wieczoru Niemieckiego" było przybliżenie kultury niemieckiej. Zdaniem Steffena takie projekty nie są już aż tak atrakcyjne, jak mogłyby być 20 lat temu.

- Gdy przyjechałem po raz pierwszy do Polski, to było coś: "Niemiec w Polsce". Teraz to już na nikim wrażenia nie robi. Projekt "Wieczoru Niemieckiego" jest naprawdę interesujący, a program dzisiejszego spotkania był atrakcyjny. Obecnie jednak już nie ma aż takich różnic między tymi dwoma krajami - mówił Steffen Möller w rozmowie z oborniki.naszemiasto.

"Wieczór Niemiecki" w OOK

Program "Wieczoru Niemieckiego" nie skupiał się jedynie na różnicach kulturowych między Polakami, a Niemcami. Ważnym elementem programu było przybliżenie historii współpracy powiatu obornickiego z niemieckim Lüchow-Dannenberg. Wydarzenia zostały przytoczone przez Adama Krasickiego i Adama Malińskiego, którzy bezpośrednio angażowali się w rozwój tej współpracy.

Współpraca Oborniki-Lüchow

Wszystko zaczęło się w 1995 roku, kiedy Adam Krasicki wraz z Adamem Malińskim wzięli udział w seminarium nauczycielskim w Brauniage, którego tematem była organizacja partnerstwa szkół i polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej. To właśnie wtedy narodziły się pierwsze pomysły.

W 1996/97 dzięki staraniom Adama Malińskiego nawiązana została współpraca między ZSR Objezierze, a BSB Lüchow. W 2001 roku udało się podpisać umowę o partnerstwie między powiatami. W ramach współpracy organizowane były m.in.:

  • spotkania aktywnych kobiet
  • spotkania zespołów artystycznych
  • wymiana młodzieżowa uczniów Liceum im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach z Unesco-Gymnasium Lüchow
  • wymiana młodzieżowa między technikum

Spotkanie kultur było nie tylko poznawaniem kultury niemieckiej, ale przede wszystkim dniem wielu wspomnień i wzruszeń. W Obornickim Ośrodku Kultury zgromadziły się wszystkie osoby z Polski i Niemiec, które były zaangażowane w wieloletnią współpracę Oborniki-Lüchow. Ponad to uczennice i uczniowie Technikum Żywienia z ZS Objezierze przygotowali Kartoffelsalat.

Program wydarzenia

"Wieczór Niemiecki" odbył się w sobotę, 19 lutego. Prowadzącym jubileuszowy 10-ty program cyklu "Na spotkanie kultur" był Roman Trzęsimiech. Na scenie wystąpiła Joanna Nowak, która grając na keyboardzie, przybliżyła niemieckich znanych twórców muzycznych.

W ramach spotkania odbyły się również dwa wykłady. Pierwszy z nich wygłosiła dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu prof. dr hab. Justyna Krauze-Pierz. Drugi wykład również został wygłoszony przez przedstawiciela UAM. Na spotkaniu był również obecny Wojciech Jankowiak wiecemarszałek województwa wielkopolskiego.

Steffen Möller aktor z "M jak Miłość" o różnicach polsko-niemieckich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto