MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świeża ryba, to zdrowa ryba. Na co zwrócić uwagę?

Szymon Filipowski
Szymon Filipowski
Do świąt pozostało nam niewiele czasu. Kolejki do sklepu rybnego co raz dłuższe. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup ryby, powinniśmy wiedzieć na co dokładnie zwrócić uwagę by była ona smaczna

Mogłoby się wydawać, że karp na wigilijnym stole to wieloletnia tradycja. Chyba większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez smacznego, smażonego karpia. Nic bardziej mylnego. Na przestrzeni lat ta słodkowodna ryba pojawiała się na polskich stołach i z nich znikała. Dawniej podczas wieczerzy wigilijnej gospodynie serwowały rozmaite ryby. Były wśród nich szczupaki, czy też sandacze. Czasy PRLu, to okres w którym karp wrócił do łask i na stałe zagościł na talerzach Polaków. Ryba ta była i nadal jest tania oraz łatwa w utrzymaniu. Ale nie to jest najważniejsze. Jak wszyscy dobrze wiemy ryby to przede wszystkim zdrowie. Dietetycy zalecają, abyśmy 2 lub 3 razy w tygodniu je spożywali. Dostarczają nam one kwasów omega 3 , które odgrywają ważną rolę w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Omega-3 poprawiają wzrok, a także są niezastąpione w profilaktyce i leczeniu osteoporozy, wzmacnianiu układu odpornościowego. Drugim składnikiem odżywczym są białka, które w porównaniu do tych zawartych w mięsie, są bardziej przyswajalne dla naszego organizmu. Dla osób dbających o figurę ważną informacją będzie fakt, że ryby są również mało kaloryczne. Poza tym zawierają sporo fosforu, selenu, wapnia, magnezu, żelaza, potasu. Chude ryby słodkowodne są skarbnicą rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, ale zawierają mniej niż ryby tłuste rozpuszczalnych w tłuszczu witamin A, D i E.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ

W okresie przedświątecznym pojawia się wiele okazji aby zakupić wigilijnego karpia w przystępnej cenie. Czym się kierować przy zakupie by nie zepsuć sobie świątecznej degustacji?

- Jeśli już ktoś naprawdę usilnie chce kupić karpia w markecie to jedyne co mogę polecić to karpie gotowe na tacce. Karp na tacce jest przygotowany na potrzeby marketu. Jest to karp już gotowy do przygotowywania w domowej kuchni, wypatroszony z głową lub bez, w całości lub filecie. Warto zwrócić uwagę, dopytać o pochodzenie ryb. Czy jest to produkt krajowy z gospodarstwa rybackiego czy importowany. Zapytać nie zaszkodzi. Jest to dobra opcja dla zabieganych, ale niekoniecznie degustatorów - tłumaczy nam Karol Gorczyński wędkarz ze Spinning Team Wielkopolska.

Przed zakupem sprawdźmy zapach produktu. Dobra ryba powinna mieć zapach świeży a nawet morski. Jeśli wyczuwamy dość intensywny zapach ryby, oznacza to że produkt może być już nieświeży. Skóra ryby powinna być gładka i wilgotna, a łuski, jeśli je ryba posiada powinny być przylegające. Powinniśmy zwrócić uwagę także na ogon i płetwy, które w tym przypadku powinny być wilgotne i giętkie. Mięso sprawdzamy poprzez naciśnięcie palcem. Jeśli pozostaje wgłębienie to kolejna oznaka, że ryba nie należy do świeżych. Oczy są jasne i wypełniają cały oczodół, skrzela ciemno-różowe natomiast brzuch nie powinien być wzdęty.

- Do naszego miasta karpie przybywają z różnych regionów. Te najbardziej znane to Milicz, Skoki i Wronki. Teraz mogę powiedzieć coś o karpiach pochodzących miedzy innymi z gospodarstw rybackich sprzedawanych na stoiskach bazarowych czy przydomowych. Do takich stoisk ryby są dowożone najszybciej, wręcz codziennie lub dwa razy dziennie im bliżej do świąt. Takie stoiska są o wiele lepszym rozwiązaniem niż markety. Tak jak i w przypadku marketów tak i w przypadku takich stoisk należy jednak zwracać uwagę na kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim jakość wody. Woda do przechowywania ryb musi być jak najbardziej klarowna, bez zapachu. Jeśli woda nabrała barwy lekko czerwonawej, pieni się bardzo mocno lub zaczyna wydawać naprawdę przykrą woń powinniśmy omijać takie baseny szerokim łukiem. Istotna jest również temperatura wody, im cieplejsza tym gorzej. Ryba w bardzo zimnej a wręcz lodowatej wodzie jest mało aktywna, wręcz ospała. Wpływ temperatury ma ogromne znaczenie, bo im cieplejsza woda tym ryba staje się żwawsza a co za tym idzie, ma coraz większy stres spowodowany otaczającym ją środowiskiem - mówi Karol.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto