Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczepić się czy nie szczepić? LEXMED obala mity i potwierdza przypuszczenia

Magdalena Dolatowska
Organizacja kampanii informacyjnych zachęcających mieszkańców do zaszczepienia się przeciw COVID-19 – to jedno z najważniejszych zadań stojących obecnie przed samorządami. Gmina Ryczywół zachęca do przyjęcia szczepionki, by uchronić się przed skutkami koronawirusa. Piotr Mazurkiewicz, z Przychodni Lekarza Rodzinnego LEXMED w Ludomach, w wywiadzie odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, dotyczące szczepienia.

W jaki sposób będę mógł/mogła zgłosić, że chcę się zaszczepić? Czy potrzebne będzie skierowanie od lekarza? Jeśli tak, kto mi je wystawi?

- Aby zarejestrować się na szczepienie, wystarczy posiadać tzw. e-skierowanie, który może wystawić m.in. nasz lekarz rodzinny. Co do zasady, e-skierowania na szczepienie wystawione zostały pacjentom automatycznie przez Ministerstwo Zdrowia. Dokument powinien być dostępny na koncie pacjenta na stronie pacjent.gov.pl, jeśli dany rocznik może się już zarejestrować na szczepienie. Mając wystawione e-skierowanie, wystarczy zadzwonić na infolinię lub zadzwonić/udać się osobiście do dowolnego punktu szczepień (np. do Przychodni LEXMED w Ludomach) i umówić się na konkretny termin szczepienia.

Czy szczepionka jest bezpieczna? Jakim badaniom i procedurom podlega?

- Dostępne na rynku szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19 zostały dopuszczone do obrotu zarówno przez Europejską Agencję Leków (na szczeblu Unii Europejskiej), jak również przez Ministra Zdrowia na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej. Przedmiotowe szczepionki przeszły pozytywnie szereg badań klinicznych, w związku z czym należy uznać, iż są one całkowicie bezpieczne i skuteczne w istotnym stopniu w walce z COVID-19.


Dlaczego szczepionka na koronawirusa powstała tak szybko?

- Badania nad technologią zastosowaną w szczepionce przeciwko Covid-19 trwały w laboratoriach na całym świecie już od 10 lat. Dzięki temu szczepionkę mRNA przeciwko COVID-19 opracowano w wyjątkowo szybkim tempie w 2020 r.

Czy po szczepieniu trzeba czegoś unikać, np. aktywności i fizycznej?

- Po każdym szczepieniu, tj. nie tylko przeciwko COVID-19, ale również przeciwko corocznej grypie, mogą wystąpić reakcje poszczepienne. Najczęściej jest to ból w miejscu ukucia (podania szczepionki), ogólne rozdrażnienie, czasami gorączka. W związku z powyższym należy odpowiednio wcześniej zaplanować dzień szczepienia.

Co zrobić w przypadku niepokojących objawów po szczepionce?

- Wiedząc jakie objawy mogą wystąpić, w razie ich wystąpienia należy przyjąć ogólnodostępne leki przeciwgorączkowe. W przypadku wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

Jak przygotować się do szczepień?

- Nie ma szczególnych zaleceń odnośnie przygotowania się do jakichkolwiek szczepień, w tym przeciwko COVID-19.

Ile po operacji, zabiegu należy odczekać, żeby się zaszczepić?

- Wszystko zależy od tego, jaki był to zabieg. Nie ma określonych ram czasowych po upływie jakich pacjent może zgłosić się na szczepienie. Musi jednakże przejść okres rekonwalescencji i być w dobrej kondycji zdrowotnej. Nadmienić należy, iż szczepionka firmy Pfeizer zalecana jest do stosowania przez pacjentów po operacjach lub z incydentem onkologicznym.

Jakie choroby przewlekłe wykluczają podanie szczepionki?

- Żadne choroby przewlekłe nie wykluczają szczepienia. Pacjent powinien jednak zgłaszać się na szczepienie bez zaostrzonych objawów choroby przewlekłej.

Czy osoby uczulone mogą przyjąć szczepienie przeciwko COVID-19?

Tak. Jedynie reakcja alergiczna na glikol PEG – będący składnikiem jednej ze szczepionek może stanowić względne przeciwwskazanie. W takiej sytuacji można zastanowić się nad zaszczepieniem danej osoby w warunkach szpitalnych.

Czy szczepionka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią?

- Według stanowiska ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników brak jest przeciwwskazań dla ww. grupy pacjentek, co więcej należy promować szczepienia kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Uwaga:
W Gminie Ryczywół funkcjonuje infolinia ws. transportu do punktu szczepień. Gmina Ryczywół zorganizuje transport osobom:
- niepełnosprawnym, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N, lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami,
- mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień.

Gminny koordynator transportu: Magdalena Witzberg tel. 722 323 145 (telefon czynny w godzinach pracy Urzędu)

Punkty szczepień w Gminie Ryczywół:
Przychodnia Zespołu Lekarza Rodzinnego w Ryczywole
Adres: ul. Nowa 1
64-630 Ryczywół
tel. 67-2837122

Przychodnia Lekarza Rodzinnego oraz Gabinety Specjalistyczne LEXMED
Ludomy 1c
64-603 Ludomy
tel. 539 830 488; 67 34-88-309

Szczepić się czy nie szczepić? LEXMED obala mity i potwierdz...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto