Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła, której historia zmieściła się na kartach książki. Zdjęcia z kronik obornickiego liceum [ZDJĘCIA]

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
"70-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach"/aktualna gazetka szkolna
Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach sięga pamięcią roku 1949. To szkoła, która każdego roku wita w swoich murach i żegna kolejne pokolenia młodych, ciekawych świata mieszkańców powiatu obornickiego. Historia, a raczej wspomnienia jej absolwentów zostały zebrane w albumie pt. "70-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach". Publikujemy fotografie z kronik, które zostały zamieszczone w tej publikacji.

Dzień Edukacji Narodowej

Niniejszy artykuł publikowany jest właśnie w piątek, 14 października, nie bez powodu - jest to bowiem Dzień Edukacji Narodowej. Ten dzień poświęcony jest pamięci nauczycieli oraz uczniów, ale również każdego człowieka z osobna. Każdy, mieszkaniec powiatu obornickiego i nie tylko, jest absolwentem przynajmniej jednej z okolicznych szkół. Na swojej drodze spotkał nauczycieli: inspirujących, kreatywnych, z pasją, ale również tych, których docenił dopiero po latach.

Wspomnień czar - Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach

Z tej okazji przygotowaliśmy historię szkoły z tradycją, szkoły, która kształtuje kolejne pokolenia "obornickiej elity" - jak to ma w zwyczaju podkreślać obecna dyrektor placówki. Jest to szkoła, która pozostaje w pamięci absolwentom na długo. Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach to placówka, która swoją pamięcią sięga roku 1949. Jej mury pamiętają czasy przemian ustrojowych, wielu reform oświaty i przede wszystkim zmian, które dotknęły szkołę, uczniów i nauczycieli na przełomie lat.

To właśnie te wspomnienia stały się meritum publikacji pt. "70-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach". Jak sama nazwa wskazuje powstała ona w ramach obchodów jubileuszu. Album jest zbiorem głosów najważniejszego elementu szkolnego organizmu - absolwentów. To właśnie oni podzielili się swoimi wspomnieniami na kartach albumu. Te symboliczne wyznania pokazują, że szkoła nie żyje w kronikach, budynku, ani nie tworzą jej nauczyciele. Szkoła żyje we wspomnieniach swoich absolwentów, a dzięki temu sięga wieczności.

Szkoła, której historia zmieściła się na kartach książki. Zdjęcia z kronik obornickiego liceum [ZDJĘCIA]
"70-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach"/aktualna gazetka szkolna

Uwagę odbiorcy-czytelnika przykuwa już sama okładka, na której znajdują się archiwalne zdjęcia budynku obornickiego liceum. W centralnym punkcie znajduje się aktualna fotografia (o ile aktualną dziś możemy nazwać fotografię z 2019 roku). Zdjęcie to jest wyjątkowe, ponieważ zostało zrobione z lotu ptaka, a w oknach dostrzec można sylwetki uczniów. Są one na tyle małe, że rozpoznanie twarzy jest niemożliwe. To jednak nie przeszkadza w odbiorze zdjęcia, które pokazuje, że szkoła żyje, tylko wtedy, gdy znajdują się w niej uczniowie. Każdy z dzisiejszych absolwentów wyglądał z tych okien, poszukiwał inspiracji (lub ucieczki od nieciekawej lekcji). Byli uczniowie dokładnie pamiętają widok z okna swojej sali, a nawet ławkę, w której spędzili kilka lat swojego życia.

Publikacja rozpoczyna się od wstępu obecnej dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, Agnieszki Katarzyny Balcerowiak, w którym zawarła kilka słów skierowanych do absolwentów oraz wymieniła każdego dyrektora placówki. Starała się scharakteryzować swoich poprzedników, ponieważ każdy z nich na swój sposób się wyróżniał. Byli to: dyrektor Stanisław Miś, dyrektor Stefan Galuba, dyrektor Stanisław Mikołajczak, dyrektor Konstanty Geisler, dyrektor Paweł Drewicz, dyrektor Janina Muller, dyrektor Teresa Kasprzak oraz dyrektor Tomasz Szrama. W samym opisie zabrakło kilku słów o obecnej dyrektor liceum, dlatego w tym materiale zamieszczę kilka słów z własnych doświadczeń.

Dyrektor Agnieszka Katarzyna Balcerowiak, to dyrektor inspirujący, który zawsze na pierwszym miejscu stawia ucznia i jego potrzeby. Najważniejsze są dla niej relacje, które stara się pielęgnować. Za jej kadencji utworzono klasę o profilu turystycznym z wiodącym językiem angielskim oraz z powodzeniem rozpoczęła działalność gazetka szkolna "Staszkowe Wieści". Dyrektor Balcerowiak nawiązała współpracę z poznańskimi uniwersytetami, do których jeżdżą uczniowe na wykłady otwarte.

Szanowny Czytelniku, szanowna Czytelniczko, jeśli dotarłeś do tego momentu, to już wiesz, że nie jest to zwyczajna historia Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach, a jedynie dialog z zebranymi wspomnieniami pisany na podstawie wspomnień autorki tego tekstu - również absolwentki.

Album pt. "70-lecie Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach" powstał pod redakcją I. Najdek, A. K. Balcerowiak, M. Roszkiewicz i A. Krasickiego. W publikacji znajdują się teksty autorstwa: Elżbiety Kowalik, dr Adama Borowicza, Bożeny Ruszkiewicz, Piotra Kubiaka, Magdaleny Krzyżaniak, Jerzego Klose, Adama Krasickiego, Tomasza Szramy, Agnieszki Małgorzaty Balcerowiak, Waldemara Molskiego, Maciej Wrona, Tomasz Nowak, Jakub Gryziecki, Jakub Cieślewicz, Magdalena Smela, Renata Wrzeszcz, Agnieszka Lewandowska, Aga Liczak, Waldemar Cyranek, Magdalena Lubbe oraz Jakub Cieślewicz.

Zapraszamy teraz do obejrzenia galerii zdjęć, która pozwoli Wam w sentymentalną podróż po historii Staszka.

Szkoła, której historia zmieściła się na kartach książki. Zd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto