Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa plebiscyt Strażak Wielkopolski. Mamy już pierwszych liderów

Daria Przybysz
Daria Przybysz
To oni są często pierwsi na miejscu pożaru czy wypadku. Mowa o strażakach OSP, których doceniamy w plebiscycie

Trwa plebiscyt Strażak Wielkopolski. Mamy już pierwszych liderów. W kategorii Jednostka Roku prowadzi OSP Uścikowo.

Straż Pożarna w Uścikowie powstała w 1935 roku. Członkami założycielami byli: Franciszek Dymek, Eustachy Flaszczyński, Mikołaj Olech, Feliks Spychała, Stefan Kozłowski, Stanisław Jackowski, Jan Mitręga, Edmund Kamiński, Marian Ignasiak, Jan Surma, Józef Kozłowski, Edmund Krawczyk, Kazimierz Ruks oraz Hieronim Rutkowski. W kwietniu 1937 roku skład zarządu OSP Uścikowo tworzyli: prezes - Eustachy Flaszczyński, naczelnik - Franciszek Dymek, zastępca naczelnika - Feliks Spychała, skarbnik - Wacław Kasper, sekretarz - Tadeusz Kozłowski, gospodarz - Stefan Kozłowski, członkowie zarządu - Józef Kozłowski i Kazimierz Ruks. Siedzibą OSP Uścikowo stał się budynek Szkoły Powszechnej, gdzie odbywały się liczne zebrania członków. Na budynek remizy OSP, gdzie składowano sprzęt przeciwpożarowy, przeznaczono jedno z zabudowań gospodarczych szkoły. Początkowo OSP Uścikowo posiadało sikawkę konną oraz dwa beczkowozy. Na wyposażeniu były również drabiny, wiadra, topory i bosaki. OSP Uścikowo w okresie międzywojennym zakwalifikowane było, jako straż IV kategorii (straże wiejskie). Wybuch II wojny światowej spowodował, że rozwój OSP został zawieszony. Wielu członków straży pożarnej było prześladowanych, a część z nich wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. W 1946 roku rozpoczęto reorganizację OSP Uścikowo. 29 września 1946 roku uroczyście poświęcono i otwarto nową Świetlicę Strażacką. W 1958 roku OSP Uścikowo pozyskało motopompę przenośną, a straż liczyła 60 członków. W 1959 roku dokonano ponownej rejestracji OSP. W 1988 roku powołano komitet budowy nowej świetlicy wraz z remizą OSP, której budowę zakończono w 1995 roku. Przez cały okres Polski Ludowej jednostka nie posiadała własnego pojazdu. Dopiero 16 kwietnia 1999 roku pozyskano dla OSP Uścikowo legendarnego Żuka. Pojazd ten służył strażakom do 2010 roku, kiedy przekazano organizacji nowy wóz pożarniczy marki Ford Transit. W 2002 roku przekazano jednostce sztandar oraz wręczono „Srebrny medal za zasługi dla pożarnictwa”. W 2016 roku OSP Uścikowo obchodziło 80-lecie istnienia oraz 80-lecie działalności w ZOSP RP, które były połączone z uroczystością 660 lat Uścikowa. Obecnie skład zarządu tworzą: prezes - Marian Mitręga, naczelnik - Marcin Szczepski, skarnik - Karolina Mitręga, sekretarz - Tomasz Węgrzak, gospodarz - Krzysztof Brąberek; a do komisji rewizyjnej należą: przewodniczący - Rajmund Misterski, protokalant - Maciej Antkowiak i członek komisji - Klaudia Brąberek.

W kategorii Strażak Roku prowadzi Bartosz Majewski. - _W OSP jestem już od 2003 roku, a od 2008 roku biorę udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wstąpienie do straży było moim marzeniem już od małego dziecka. Mój ojciec również był strażakiem ochotnikiem, zawsze mi to imponowało i mnie fascynowało. Chciałem być dla innych i móc nieść im pomoc. Działalność w OSP jest dla mnie, czymś co śmiało mogę nazwać pasją. Bardzo się cieszę, że to właśnie mi jest dane nieść pomoc bliźniemu w potrzebi_e - mówi strażak z OSP Gościejewo.

Pierwszy etap plebiscytu potrwa do środy, 17 kwietnia. Zwycięzcy z powiatów, zachowując zdobyte głosy, awansują do drugiego, wojewódzkiego etapu plebiscytu. W piątek, 19 kwietnia zaprezentujemy ich w świątecznym, magazynowym wydaniu „Głosu Wielkopolskiego” i rozpocznie się głosowanie na wojewódzkim szczeblu akcji, która potrwa do wtorku, 30 kwietnia. Laureaci z powiatów powalczą w nim o wojewódzkie tytuły i nagrody finansowe, które zostaną wręczone w mają podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka.

Specjalną nagrodą dla zwycięzców w województwie w kategoriach Strażak Roku i Jednostka OSP Roku będzie dwuosobowe zaproszenie do Warszawy na uroczystą galę FLORIANY 2019, gdzie laureaci naszego plebiscytu także odbiorą nagrody i wyróżnienia. Zwycięzcy w województwie awansują do ogólnopolskiego finału plebiscytu, który rozpocznie się w sobotę, 4 maja - w Dni Strażaka i potrwa do wtorku, 14 maja. Podobnie, jak przy awansie do wojewódzkiego etapu akcji finaliści zachowają głosy zdobyte od początku trwania plebiscytu.

Ogólnopolski finał wyłoni laureatów tytułów Strażak Ochotnik Roku 2019 w Polsce i Jednostka OSP Roku 2019 w Polsce. Zwycięzcy zdobędą nie tylko zaszczytne wyróżnienia, lecz także dodatkowe nagrody finansowe. Szczegóły plebiscytu można znaleźć na stronie gloswielkopolski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto