Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko dzięki zdrowemu dawcy można pokonać chorobę

daria
W niedzielę, 26 marca w powiecie obornickim odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku. Zarejestruj się i namów znajomych, aby przyszli z Tobą

W Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Tylko dzięki zdrowemu dawcy szpiku kostnego, można tę chorobę pokonać - przekonuje Artur Kosza z fundacji DKMS promując Dzień Dawcy Szpiku, który odbędzie się na terenie gminy Oborniki w niedzielę, 26 marca.

Akcja zostanie zorganizowana dla Adama Nowickiego z Rożnowa. 22-latek w październiku ubiegłego roku dowiedział się, że choruje na ostrą białaczkę limfoblastyczną. - Adam jest już po trzech chemioterapiach. Kolejnym etapem będzie natomiast przeszczep komórek macierzystych. Bardzo ważne jest, aby w momencie, gdy będzie można już zrobić przeszczep jego biologiczny dawca był już w bazie. Pamiętajmy, że dla nas to tylko kilka godzin, dla Adama to ostatnia deska ratunku - zachęcał do udziału w akcji przedstawiciel fundacji DKMS.

Zapisać się do bazy dawców szpiku kostnego będzie można w trzech miejscach - Zespole Szkół w Rożnowie oraz salkach parafialnych przy kościele Miłosierdzia Bożego i św. Józefa. Akcja potrwa od godziny 10 do 16.
- Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Zajmuje to tylko chwilkę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka - informował Artur Kosza.

Wbrew panującym stereotypom również pobranie komórek macierzystych nie jest ani bolesne, ani ryzykowne dla dawcy. - Istnieją dwie metody pobrania komórek. W około 80 proc. stosowana jest metoda pobraniowa z krwi obwodowej. Polega to na tym, że krew krąży przez około 4 godziny z jednej ręki do drugiej. Natomiast komórki macierzyste są zbierane w specjalnym woreczku - informuje Kosza. Drugą metodą jest pobranie z kości biodrowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto