Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W albumie "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce" zaprezentowały się Wargowianki

Daria Przybysz
Daria Przybysz
„Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowują album, prezentujący działalność Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo trafi on do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o Kole Gospodyń Wiejskich w Wargowie

Album "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"

Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet. Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki.

„Głos Wielkopolski” oraz lokalne serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, którym chcą uhonorować działalność Kół Gospodyń Wiejskich w całej Wielkopolsce. Kilkunastu dziennikarzy z całej Wielkopolski zbiera informacje, aby jak najrzetelniej na łamach naszej publikacji opowiedzieć o roli kobiety na wsi, a także podejmowanych przez nie zadaniach i inicjatywach. W tej wyjątkowej książce znajdą się także przepisy na pyszne dania, rady jak nauczyć się szydełkowania oraz opisy ważnych dla lokalnej społeczności inicjatyw.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wargowie

Koło Gospodarnych Kobiet „Wargowianki” zostało założone w październiku 2003 roku przez sołtysa wsi Wargowo – Irenę Magdziarek. Do koła wstąpiło wówczas 19 mieszkanek Wargowa.

Za główne cele koła ustanowiono działanie na rzecz odnowy i rozwoju wsi Wargowo, przywracanie i pielęgnowanie regionalnych miejsc, tradycji, obyczajów, współdziałanie z innymi organizacjami społecznymi. Równie ważnymi statutowymi celami koła zostało prowadzenie wśród kobiet wiejskich działalności społeczno-wychowawczej, oświatowo-kulturalnej w zakresie poprawy warunków socjalno-bytowych rodzin wiejskich, reprezentowanie potrzeb i obrona interesów kobiet wiejskich, rozwój przedsiębiorczości kobiet oraz wychowanie młodego pokolenia w duchu tolerancji i patriotyzmu. Swoją działalność panie rozpoczęły od tworzenia, remontowania i modernizacji zdewastowanego 100-letniego budynku wybudowanego w 1905 roku przez hr. Teodora Żółtowskiego. Budynek z czasem stał się świetlicą i miejscem spotkań dla wargowskiej społeczności.

Członkinie koła to urodzone liderki, pasjonatki, bezinteresowne społeczniczki i inicjatorki w przywracaniu i pielęgnowaniu regionalnych tradycji. „Wargowianki” zaangażowały się organizację w Wargowie wszelkiego rodzaju uroczystości i spotkań takich jak: Dzień Wargowa, Wieczorek Seniora, Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Andrzejki, spotkania z mieszkańcami „Przy wigilijnym stole”, Jasełka, Podkoziołek, Babski Wieczór, coroczne „Zielone wakacje”, koncerty z udziałem artystów Teatru Muzycznego w Poznaniu pt. Operetka w Plenerze „Pod gołym niebem Wargowa”, zabawy karnawałowe, a latem biesiady przy grillu. Członkinie koła organizują wszelkiego rodzaju warsztaty np. kulinarne, rękodzielnictwa, pielęgnowania tradycji. Panie zainicjowały odnowienie przydrożnych kapliczek w Wargowie, których jest sześć.

W ramach rekreacji i wypoczynku „Wargowianki” wyjeżdżają na różnego rodzaju wycieczki turystyczno-krajoznawcze do ciekawych miejsc na terenie naszego kraju. Poprzez wystawiany każdorazowo stragan regionalny na nieomal wszystkich imprezach gminnych „Wargowskie plędze” stały się rozpoznawalnym daniem. O aktywnej działalności świadczyć mogą wszelkiego rodzaju uznania, nagrody, puchary, wyróżnienia i medale.
Obecnie koło liczy 16 członkiń. W kwietniu 2018 roku zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, a nazwa rozszerzona do: Koło Gospodyń Wiejskich w Wargowie, Koło Gospodarnych Kobiet „Wargowianki”.

Przepis

„Wargowskie Plędze”
Składniki:
2 kg ziemniaków
4 cebule
4 jajka
1 cukinia (starta na tarce, około 1,5 szklanki)
3 szklanki mąki wrocławskiej
4 łyżeczki soli (pieprz i sól do smaku)
½ litra oleju do smażenia
Wykonanie: Ziemniaki, cukinię i cebule zetrzeć na tarce z drobnymi oczkami. Pozostałe składniki połączyć, dobrze wymieszać na jednolitą masę, doprawić solą i pieprzem do smaku. Smażyć z obu stron na rumiany kolor na oleju. Podawać na ciepło w zależności od upodobań z cukrem, sosem węgierskim, kwaśną śmietaną lub sosem czosnkowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto