Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rogoźnie śpiewają już od ponad 100 lat

DAR
W sobotę w Rogozińskim Centrum Kultury odbył się koncert upamiętniający 110-lecie istnienia Ruchu Śpiewaczego w Rogoźnie. Przed rogozińską publicznością wystąpiło aż sześć grup wokalnych. Spotkanie przy dźwiękach muzyki miało charakter historyczny, bowiem w kilku słowach przypomniano początki chórów w mieście

Rok 1902 jest datą, od której rozpoczyna się działalność Ruchu Śpiewaczego w Rogoźnie. Wówczas to z inicjatywy radcy medycznego doktora Bronisława Wysockiego powstało Koło Śpiewackie. - Informacje o pracy Rogozińskiego Koła Śpiewackiego znaleźć można w „Kurierze Rogozińskim” z lat 1928 – 1930 a w rubryce „Ruch Towarzystw” podano informacje o próbach koła - zdradza Józef Zarębski, dyrygent chóru mieszanego Echo.

Po II wojnie światowej na muzycznej scenie Rogoźna pojawił się nowy twór. Było to Koło Muzyczne. Grupę utworzono w marcu 1945 r., na zebraniu w Szkole Podstawowej przy ul. M. Poznańskiej. Kołu nadano imię Fryderyka Chopina. Pierwsza wspólna lekcja odbyła się 24 marca 1945 r. Rezultatem ciężkiej pracy muzyków były liczne koncerty. Tylko w pierwszym roku swojej działalności grupa występowała aż czterokrotnie, w latach następnych uświetniała swoją obecnością liczne imprezy lokalne.

Ważnym wydarzeniem w dziejach koła był udział w konkursie. - W 1949 roku zapisano w „Kronice” aż 22 wydarzenia, z których bardzo ważne było zajęcie I miejsca przez chór mieszany w zawodach śpiewaczych XVII Okręgu Śpiewaczego. Odbyły się one 2 października w Rogoźnie. Chór męski zdobył wówczas 46 punktów, a na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Sztuki Radzieckiej w Warszawie zajął III miejsce. Wspomniany Festiwal odbył się w Warszawie w listopadzie 1949 roku - zdradza Józef Zarębski.

Praca zespołu została zawieszona w 1960 roku. Powody były dwa. Mianowicie wpierw PSS w Rogoźnie wypowiedział zespołowi umowę, po czym wstrzymano opłacanie dyrygenta. Przez trzy lata prowadzono rozmowy w celu reaktywowania pracy zespołu. Efektem działań chórzystów był koncert, który odbył się w kwietniu 1970r.
W roku 1983 w Rogoźnie powstał zespół wokalny przy Fabryce Maszyn Rolniczych „Rofama”. Siedem lat później grupa została przekształcona w chór mieszany trzygłosowy. - Przystąpił on do PZChiO Oddział Nadnotecki w Pile. Po wstąpieniu do niego członków chóru im. Chopina przekształcił się w chór czterogłosowy - tłumaczy dyrygent chóru Echo.

Dziś grupa posiada bardzo bogaty repertuar utworów, dzięki czemu koncertuje ok. 50 razy w roku. Najmłodszym dzieckiem chóralnym Rogoźna jest Chór Kameralny przy Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Przemysława II w Rogoźnie. - Wszystkie Rogozińskie chóry godnie kontynuują tradycje śpiewacze zapoczątkowane w 1902 roku przez Koło śpiewackie, którego dobrym duchem był doktor Bronisław Wysocki - puentuje Józef Zarębski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto