Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2022 mogą nas słono kosztować. Ceny w turystyce mają znacząco wzrosnąć przez kryzys wywołany pandemią COVID-19

Emil Hoff
Emil Hoff
Sytuacja branży turystycznej powoli się polepsza, ale pandemia COVID kładzie się długim cieniem na wakacjach 2022. Prawdopodobnie przyjdzie nam słono zapłacić za letni odpoczynek w Polsce, Europie i poza UE. Powodów wzrostu cen jest wiele.
Sytuacja branży turystycznej powoli się polepsza, ale pandemia COVID kładzie się długim cieniem na wakacjach 2022. Prawdopodobnie przyjdzie nam słono zapłacić za letni odpoczynek w Polsce, Europie i poza UE. Powodów wzrostu cen jest wiele. arrakasta, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
Wakacje to odpoczynek, relaks, ładowanie baterii, zabawa i radość. O ile nas na nie stać. Wiele wskazuje na to, że w sezonie 2022 cena wakacji może niejednego przyprawić o chorobliwą bladość zamiast opalenizny. Z czego bierze się wzrost cen usług turystycznych, co ma z tym wspólnego COVID-19 i czy przyjdzie nam spędzić wakacje we własnych mieszkaniach, trzymając się kurczowo za portfele?

Spis treści

Cena wakacji 2022 może być bardzo wysoka. Niemcy analizują stan rynku turystycznego

Europejczycy garną się do podróżowania. Ostatnie badania i trendy jasno wskazują, że mieszkańcy Europy, w tym Polski, mają zamiar w 2022 r. podróżować znacznie więcej niż rok i dwa lata temu, gdy COVID-19 wymusił na wszystkich zmianę wakacyjnych planów.

Chęć nie równa się jednak możliwościom. Niemiecki dziennik Die Welt ostrzega swych czytelników, że ceny wakacji i urlopów w 2022 r. mogą skutecznie ostudzić zapał niejednego niedoszłego podróżnika. Z prawdziwie niemiecką precyzją Die Welt określił kilka przyczyn, dla których podróżowanie po Europie i świecie może nas w tym roku sporo kosztować.

Wakacje 2022 nadal chore na COVID

Chociaż pandemia koronawirusa zdaje się ustępować, a kolejne państwa w Europie i świecie znoszą obostrzenia dla turystów, realia podróżowania jeszcze przez jakiś czas będą nosić ślady globalnej traumy koronawirusa.

W przypadku wyjazdów wakacyjnych te realia oznaczają przede wszystkim wyższe ceny usług turystycznych i samego podróżowania.

W wielu miejscach nadal trzeba wykonywać testy na koronawirusa przed skorzystaniem z popularnych atrakcji czy wejściem do restauracji. Pół biedy, gdy chodzi o tanie i szybkie testy antygenowe, ale w niektórych popularnych destynacjach turystycznych nadal obowiązują drogie testy PCR.

Wiele krajów wymaga też od turystów dodatkowego ubezpieczenia na wypadek zachorowania i konieczności pokrycia kosztów leczenia lub izolacji albo kwarantanny. Ceny ubezpieczeń idą więc w górę.

Do tego kryzys wielu branż, na których opiera się turystyka, powoduje dalszy wzrost cen. Drogie paliwo = drogi transport = zwiększenie kosztów organizatora wycieczki = większa cena biletu.

Sprawdźcie, jakie jeszcze głębokie konsekwencje pandemii koronawirusa przełożyć się mogą według analityków Die Welt na wysokie ceny wakacji w 2022 r.

Mniej hotelarzy, wyższe ceny hoteli

Jak zauważyli analitycy z Die Welt, branża turystyczna w Europie ciężko przeszła COVID. W państwach biedniejszego południa, których nie stać było na szeroko zakrojone programy pomocy dla przedsiębiorców, mnóstwo firm turystycznych, przede wszystkim hotelarskich, poupadało. Z kolei pracownicy tych hoteli, które jakoś zdołały się utrzymać, ruszyli tłumnie do innych branż, gdzie przyszłość jest pewniejsza.

To oznacza, że oferta hotelarska na wybrzeżu i wyspach Morza Śródziemnego jest w 2022 r. znacząco węższa niż przed pandemią koronawirusa. Wymusza to wzrost cen – hotelarze chcą się ratować, w dodatku chętnych turystów jest wielu, a pokoi coraz mniej, więc przedsiębiorcy mogą windować koszty, by przyjąć tylko najbardziej zamożnych i złaknionych śródziemnomorskiego słońca podróżnych.

Turystyka krajowa też będzie zapchana. Wakacje pod gruszą nie dadzą oszczędzić

Przed wysokimi cenami wakacji nie uciekniemy jednak łatwo. Nawet pozostając we własnym kraju, będziemy musieli liczyć się z wyższymi niż wcześniej wydatkami.

Wiele osób nadal ocenia obecną sytuację pandemiczną w Europie i na świecie jako niepewną i decyduje się raczej spędzić wakacje czy urlop we własnym kraju. To oznacza boom dla turystyki krajowej, ale także wysokie obłożenie wszystkich dostępnych opcji noclegowych. Jak wskazują badania CBOS, większość Polek i Polaków w 2022 r. planuje spędzić wakacje właśnie pod gruszą, przez co w szczycie sezonu najpewniej trudno będzie znaleźć pokój w popularnych miejscowościach turystycznych, jak Zakopane czy Ustka.

Mało miejsca znowu przekłada się na wysokie ceny noclegów.

W samolocie też drogo. Liczba lotów w dół, ceny paliwa w górę

Jak podaje Die Welt, koszt lotów po Europie, wykonywanych przez niemieckich przewodników, wzrósł w 2021 r. aż o 22% w stosunku do ostatniego przed pandemią COVID sezonu 2019. Wzrost kosztów wynika z fatalnej sytuacji lotnictwa komercyjnego nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie.

Skoro świat pod wpływem strachu przed koronawirusem zamykał granice i wprowadzał lockdowny, w ciągu minionych dwóch lat wiele linii lotniczych, nawet największych, stanęło na krawędzi bankructwa. Właściciele cięli koszty, zwalniając pracowników i ograniczając liczbę lotów. To jednak oznacza, że przewoźnicy, którzy przetrwali najcięższe czasy, dyktują teraz ceny. W połączeniu ze wzrostem kosztów paliwa lotniczego daje to smutną prognozę dla turystów: ceny biletów lotniczych na wakacje 2022 pójdą w górę.

Nie wspominając nawet o zapowiadanych zmianach w polityce klimatycznej UE, które najprawdopodobniej w ciągu 8 kolejnych lat doprowadzą do zupełnego zniknięcia z rynku tanich linii lotniczych.

Ceny wynajmu samochodów na wakacje straszą

Niemcy zwrócili też uwagę na zjawisko gwałtownego wzrostu cen wynajmu samochodów. W czasie pandemii właściciele firm przewozowych i wypożyczalni posprzedawali część swoich flot, by oszczędzić koszty ich utrzymania wobec braku klientów.

Mniej aut to wyższe ceny. W Republice Federalnej w 2021 r. ceny wynajmu samochodu były wyższe nawet o 78% w stosunku do stawek z 2020 r. Sytuacja w Hiszpanii i Francji była jednaj jeszcze gorsza: tam za wynajem samochodu trzeba było płacić w minionym sezonie niemal 150% więcej niż dawniej.

Jeśli więc planujecie spędzić wakacje 2022 poza Polską, być może bardziej opłacalne będzie zwiedzanie za kierownicą własnego auta niż wynajmowanie cudzego na miejscu.

Źródło: Die Welt

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wakacje 2022 mogą nas słono kosztować. Ceny w turystyce mają znacząco wzrosnąć przez kryzys wywołany pandemią COVID-19 - Strona Podróży

Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto