Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc 2021 w Obornikach i okolicy. Co nas czeka? Są nowe obostrzenia i wytyczne Prymasa Polski

Arkadiusz Dembiński
Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Jakie będą święta w Obornikach i okolicy? Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń. Specjalne wytyczne opublikował także Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

4 i 5 kwietnia obchodzimy Święta Wielkanocne. Będą to kolejne święta w czasie epidemii koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki, w czwartek 25 marca apelował o spędzenie zbliżających się świąt w gronie najbliższej rodziny. - Walczymy o zdrowie i życie obywateli. Walczymy o miejsca pracy - mówił premier.

Dalsza część tekstu pod wideo

Nowe obostrzenia w Polsce

Obostrzenia także w święta

Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych obostrzeń, które będą obowiązywały także w czasie świąt. Wśród nich jest między innymi nowy limit osób jakie mogą uczestniczyć w nabożeństwach w kościołach.

Od soboty 27 marca do 9 kwietnia w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni świątyni przy zachowaniu 1,5 metra dystansu pomiędzy osobami. Cały czas obowiązkowe są także maseczki.

O przestrzeganie wprowadzonych obostrzeń w specjalnym liście apeluje Prymas Polski arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak.

- W związku z zaostrzeniem wymagań sanitarno-epidemiologicznych jeszcze raz wszystkich bardzo proszę o ich szczegółowe przestrzeganie i zawieszenie na drzwiach świątyń zaktualizowanej informacji dotyczącej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgii - pisze Prymas Polski.

Jak będzie wyglądał okres świąt?

W swoim piśmie przedstawił on wytyczne na cały Wielki Tydzień, począwszy od Niedzieli Palmowej, która jest już w tę niedzielę, 28 marca.

- Upamiętnienie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy powinno być obchodzone wewnątrz kościoła. Należy zastosować drugą uproszczoną (bez przejścia) lub trzecią formę przewidzianą przez Mszał Rzymski - informuje prymas.

Zmiany dotyczą także kolejnych dni. Jeśli chodzi o mszę wieczerzy pańskiej prymas dopuszcza rezygnację z przenoszenia najświętszego sakramentu do tak zwanej ciemni.

- Jeżeli zachowanie norm sanitarnych z uwagi na ograniczoną przestrzeń nie jest możliwe należy, podobnie jak w roku ubiegłym, zrezygnować z przenoszenie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji (Ciemnicy). W tym wypadku po Komunii należy pozostawić Najświętszy Sakrament na ołtarzu (umieszczając konsekrowaną hostię w cyborium). Po modlitwie po Komunii kapłan klęka przed ołtarzem. Wszyscy śpiewają hymn „Sław, języku, tajemnicę”. Po zakończeniu śpiewu kapłan otrzymuje welon i zanosi Najświętszy Sakrament do tabernakulum. Następnie w ciszy udaje się do zakrystii - instruuje arcybiskup.

Co ze święceniem potraw?

Prymas Polski dopuszcza możliwość święcenia potraw. Jednak zgodnie z jego wytycznymi te mogą odbywać się tylko na zewnątrz, nie w kościołach. -Niech uczestniczą w nim tylko przedstawiciele rodzin. Jeżeli takiego błogosławieństwa nie będzie można zorganizować lub wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, bardzo zachęcam do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba - wyjaśnia.

W piśmie arcybiskup wskazuje także jak ma wyglądać rezurekcja.

- Tam, gdzie odprawia się Rezurekcję, po przybyciu do Grobu i po chwili adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy należy zaśpiewać Wesoły nam dzień lub Chrystus zmartwychwstan jest, a następnie Przed tak wielkim Sakramentem. Po zakończonym śpiewie kapłan winien odmówić modlitwę przewidzianą przez Mszał Rzymski (Procesja rezurekcyjna rano) i pobłogosławić zgormadzonych w kościele. Sam kapłan może wyjść z Najświętszym Sakramentem przed kościół i pobłogosławić parafię. Po udzieleniu tegoż błogosławieństwa, powróciwszy do ołtarza, chowa on Najświętszy Sakrament w tabernakulum i przewodniczy dalej Mszy świętej zgodnie z rubrykami. Gdy nie ma Grobu wystawienia Najświętszego Sakramentu należy dokonać na ołtarzu - pisze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto