Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki zbliżają się do gospodarstw domowych. Rozszarpały psy!

JAP
W Bębnikącie wygłodniałe wilki zaatakowały przydomowe psy. Zwierzęta zostały rozszarpane. Czy ludziom też może grozić niebezpieczeństwo ze strony wilków?

Wilki grasujące na terenie Puszczy Noteckiej zbliżają się do domostw! W weekend dzikie zwierzęta z ogrodzonego płotem gospodarstwa w Bębnikącie wyciągnęły i rozszarpały dwa psy.
- Rano tata zauważył, że nie ma naszego psa. Poszedł więc z bratem go szukać po okolicy. Niedaleko domu znaleźli rozszarpanego Burka - opowiada mieszkanka Bębnikąta.

Mieszkańcy Bębnikąta i okolicznych miejscowości obawiają się już nie tylko o swoje zwierzęta, ale też o własne zdrowie i życie. - Jeśli przyszły raz, pewnie przyjdą kolejny. Nie wiemy jak się zachować, gdy wataha wilków stanie na przeciwko nas. Boimy się o nasze rodziny - dodają.

Wilki są zagrożeniem dla mieszkańców?

Pracownicy Nadleśnictwa Oborniki potwierdzają, że w naszych lasach zadomowiły się wilki. Świadczą o tym tropy, obserwacje w terenie oraz zdarzenia drogowe z ich udziałem.
Leśnicy potwierdzają także, że zwierzęta te mogą atakować psy.
- Wilki mogą rozszarpać psy na strzępy. Jeśli jednak jest to duży pies i ma tylko jednego przeciwnika, to ma szansę się obronić. Wilki nie boją się psów, ale psy boją się wilków. Wilk waży między 40 a 70 kg, a pies około 10-30 kg. Wygrywają już samą fizycznością - mówi Jacek Szczepanik, nadleśniczy w Obornikach, i dodaje:
- Wilki funkcjonują w watahach, co oznacza, że już mają przewagę i często jest to walka wielu na jednego.
Wilki na terenie Puszczy Noteckiej są już od ponad 30 lat. Wróciły tu w latach 1984-1985.

W 1992 roku został wprowadzony zakaz polowania na te zwierzęta w województwie poznańskim a następnie w kolejnych województwach w całej Polsce. Zaowocowało to tym, że dziś ich populacja w Polsce liczy około 2,5 tys.
Z badań naukowców wynika, że każdego roku zwiększa się ona o ok. 30 proc, zatem w przyszłym roku może ich być już 3 tys.

To właśnie to stanowi główny powód, dla którego wilki mogą podchodzić do gospodarstw domowych i żywić się mieszkającymi tam zwierzętami.
- Pies jest najłatwiejszym celem ataku w obrębie siedzib ludzkich - dodaje.

Jak przyznają leśnicy odnotowano przypadki, kiedy to wilk przedostał się przez ogrodzenie, przeskoczył, bądź podkopał i potrafił zabrać psa nawet z łańcuchem z posesji. Zdarza się, że jest to osobnik chory dla którego jest to najłatwiejszy sposób zdobycia pożywienia.
- Wilk nie jest honorowy. Nie zastanawia się czy jego przeciwnik jest przygotowany na spotkanie z nim - podkreśla Jacek Szczepanik.

Jedynym rozwiązaniem, aby uchronić się przed wtargnięciem wilka na nasz teren jest podłączenie prądu pod płot oraz nadzorowanie psa w trakcie spacerów po lesie- koniecznie trzymanego na smyczy.
Wilki są pod ochroną. Nie można do nich strzelać. Wyłącznie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska może wydać na to zgodę. Taka sytuacja miała miejsce po ataku wilków na kobietę w okolicach Drezdenka w ubiegłym roku.

Wilki są zwierzętami terytorialnymi, dlatego nie ma obaw, że ich liczba na naszym obszarze będzie się zwiększać.
Na konkretnym terenie ich liczba nie będzie się zwiększać. Watahy są wielopokoleniowe, tworzą je rodzice i ich młode, zazwyczaj dwa pokolenia. W przypadku przyjścia na świat trzeciego pokolenia, najstarsze wyruszają w poszukiwania dla siebie atrakcyjnego terenu.

Mieszkańcy Bębnikąta poinformowali już o zdarzeniu odpowiednie urzędy i liczą, że te im pomogą. Póki co, żyją jednak w strachu, że wilki z czasem będą posuwać się co raz dalej...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto