Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze kurortu przygotowały nowelizację ustawy porządkującą kwestię najmów krótkoterminowych

Ewa Andruszkiewicz
Zdaniem władz Sopotu, samorządy powinny w końcu otrzymać narzędzia do egzekwowania przypadków zakłócania spokoju i porządku przez gości wynajmujących pokoje w budynkach mieszkalnych. W tym właśnie celu miasto przygotowało swoją propozycję nowelizacji Ustawy o usługach hotelarskich.

Władze Sopotu zakończyły prace nad projektem nowelizacji Ustawy o usługach hotelarskich (...). Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, gminy miałyby w końcu narzędzie do sprawowania kontroli nad zjawiskiem najmów krótkoterminowych. Propozycje kurortu zostały już przesłane m.in. do marszałka Senatu i ministra rozwoju.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami i deklaracjami, skoncentrowaliśmy się na zapisach dotyczących przekazania delegacji prawnych samorządom

- czytamy w piśmie prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego skierowanym m.in. do marszałka Senatu, Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu, ministra rozwoju oraz przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Umożliwienie podejmowania decyzji i kontrolowania zjawiska najmu przez gminy pozwoli skutecznie ograniczyć negatywne skutki najmu krótkotrwałego, nie doprowadzając do sytuacji wyludnienia miast czy innych problemów, z którymi walkę musiały podjąć europejskie miasta atrakcyjne turystycznie.

Dyskusja nad potrzebą uregulowania kwestii najmów krótkoterminowych trwa już od lat. Zmiany przepisów w tym zakresie chcą zarówno władze, jak i mieszkańcy turystycznych kurortów. Bo to właśnie im tzw. chwilowi goście, wpadający na dobę lub dwie i organizujący w tym czasie w wynajmowanych mieszkaniach głośne imprezy, dają się we znaki najbardziej.

Nie dalej jak w listopadzie br. informowaliśmy, że aby uczynić najem krótkoterminowy mniej dokuczliwym, władze Sopotu postanowiły wprowadzić na terenie miasta Certyfikat bezpiecznie działającego obiektu noclegowego. Teraz poszły o krok dalej i przygotowały własny projekt nowelizacji przepisów.

Z naszego punktu widzenia istotna była kwestia możliwości kontroli takich obiektów, ich wykreślenia z ewidencji oraz uzyskiwania informacji od przedsiębiorców pośredniczących w najmie o innych podmiotach, w których są świadczone usługi hotelarskie

- wyjaśnia prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Mowa jest w nim m.in. o tym, że podmiot zamierzający świadczyć usługi hotelarskie ma obowiązek zgłosić swój obiekt do ewidencji, prowadzonej przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, jeszcze przed rozpoczęciem świadczenia usług.

Najem krótkoterminowy pod kontrolą samorządów?

„Kontrole obiektów są przeprowadzane z urzędu lub na zgłoszenie właściwych służb lub osób zamieszkujących w zabudowie wielorodzinnej lub jednorodzinnej, lub wspólnoty mieszkaniowej” - czytamy w projekcie nowelizacji ustawy.

Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, w przypadku nieusunięcia przez właściciela wykrytych w czasie kontroli nieprawidłowości, władze miasta miałyby prawo wykreślić jego obiekt z prowadzonej ewidencji.

„W przypadku stwierdzenia co najmniej trzech przypadków uzasadnionych interwencji policji, zakończonych pouczeniem, zwróceniem uwagi, ostrzeżeniem lub zastosowaniem grzywny w drodze mandatu lub orzeczeniem winy prawomocnym wyrokiem w postępowaniu karnym, wójt, burmistrz, prezydent miasta może dokonać wykreślenia tego obiektu z prowadzonej ewidencji” - czytamy dalej w projekcie.

Jego ponowne zgłoszenie do ewidencji byłoby możliwe dopiero po upływie roku.

Władze Sopotu chcą także, by rada gminy miała możliwość w drodze uchwały wprowadzić obowiązek m.in. ustalenia regulaminu porządkowego dla obiektów świadczących usługi hotelarskie, a także oznaczenia lokali, przeznaczonych na wynajem, poprzez umieszczenie na drzwiach wejściowych numeru telefonu właściciela obiektu, adresu do korespondencji oraz numeru wpisu do ewidencji.

Z podobnym problemem boryka się Gdańsk

- Właściciele lokali na wynajem krótkoterminowy płacą podatek od nieruchomości, który będzie wynosić w przyszłym roku 81 gr za 1 metr kwadratowy. To stawka preferencyjna, przeznaczona dla lokali o charakterze mieszkaniowym. A przecież w lokalach na wynajem krótkoterminowy prowadzona jest tak naprawdę działalność gospodarcza. Stawka podatku od budynków przeznaczonych na działalność gospodarczą to 23,90 zł za 1 metr kwadratowy. Nie rozumiemy, dlaczego właściciele lokali na wynajem, którzy zarabiają na nich ogromne pieniądze, płacą preferencyjne stawki, płacą niższe podatki od zwykłych rzemieślników czy właścicieli małych sklepów - mówi Marcin Grudziński, prawnik, członek Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Zdaniem aktywistów, Gdańsk powinien pracować też nad zwiększaniem swojego zasobu mieszkaniowego.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto