Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wskaż policji, gdzie wysłać patrol

daria
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa Arch. PP
Komenda Powiatowa Policji w Obornikach dołączyła do programu Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Od wtorku mieszkańcy powiatu mogą informować policjantów o miejscach, w których z różnych powodów nie czują się bezpiecznie.

- Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom obywateli. Dziś rozpoczynamy nowy rozdział i uruchamiamy platformę wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami a policjantami. Internauci będą nam przekazywać informacje o zagrożeniach, a my będziemy tam dyslokować patrole policyjne - informował Wojciech Spychała, Komendant Powiatowy Policji w Obornikach.

Dzięki uruchomionej właśnie Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mogą anonimowo, poprzez kilka kliknięć poinformować policjantów o niebezpiecznych zdarzeniach.

- Jeżeli w naszym regionie jest miejsce, w którym na przykład grupa osób nagminnie spożywa alkohol, to za pomocą tej mapy można nas o tym poinformować - wyjaśniał Marcin Marcinkowski, koordynator projektu na terenie powiatu obornickiego.

Bezdomność, akty wandalizmu, niszczenie zieleni, nielegalna wycinka drzew, utonięcia, kradzieże, miejsca grupowania się małoletnich, niewłaściwa infastruktura drogowa - to tylko niektóre z kategorii znaczników, które można umieszczać na mapie. Należy jednak pamiętać, że projekt dotyczy wyłącznie sytuacji, które nie wymagają natychmiastowej interwencji. W innym przypadku do kontaktu z policją należy używać numeru 997.

Odnośnik do interaktywnej mapy zagrożeń można znaleźć na stronie internetowej obornickiej komendy policji. Wystarczy kliknąć w baner, by przenieść się na stronę Wielkopolskiej Komendy Policji, gdzie już można zaznaczać miejsca, w których występują dane zagrożenia.

- Cała operacja jest bardzo prosta i intuicyjna. Aby ją wykonać, nie trzeba biegle posługiwać się komputerem. W razie potrzeby na stronie zamieszczona jest też instrukcja, w której szczegółowo krok po kroku wyjaśnione jest postępowanie w przypadku chęci zgłoszenia zagrożenia - wyjaśniają policjanci.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma służyć przede wszystkim właściwemu rozplanowaniu patroli.

- Być może jest w naszym powiecie miejsce, w którym nagminnie dochodzi do niepożądanych zdarzeń, a my o nim nie wiemy. Chcemy dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Jeśli będziemy o tym wiedzieć, z pewnością w takie miejsce skierujemy nasze patrole - zapewniają funkcjonariusze z obornickiej komendy.

Każdego dnia z jednego adresu IP komputera można wysłać wyłącznie jedno zgłoszenie do systemu. Informacja o zagrożeniu wpływa do koordynatora powiatowego, który ma dwa dni na sporządzenie karty informacyjnej. Dalej notatka przekazywana jest policjantom z odpowiedniego działu, których zadaniem jest zweryfikowanie, czy rzeczywiście wskazane w zgłoszeniu zdarzenie ma miejsce. W wyjątkowych sytuacjach czas weryfikacji przez policjantów zgłoszenia może się wydłużyć.

- Jest to całkowicie nowe narzędzie i nie mamy na tym polu jeszcze żadnego doświadczenia. Wierzymy jednak, że uda nam się w ten sposób wyeliminować najbardziej dokuczliwe społecznie zdarzenia - oznajmili policjanci.

Szczegółowe informacje na temat systemu mapy można uzyskać u swojego dzielnicowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto