Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnie podziwiali mural [ZDJĘCIA]

Błażej Cisowski
Wspólnie podziwiali ryczywolski mural
Wspólnie podziwiali ryczywolski mural Błażej Cisowski
W piątkowe popołudnie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt związany z powstaniem pierwszego z ryczywolskich historycznych murali. Zaproszeni przez nieformalną grupę "Ryczywolanki" mieszkańcy spotkali się pod malowidłem przy ul. Stepczyńskiego, aby wspólnie podziwiać zakończoną przez artystkę Monikę Kokocińską pracę, przedstawiającą wnętrze miejscowego banku w 1935 roku.

W imieniu "Ryczywolanek" głos zabrała członkini grupy Renata Gembiak-Binkiewicz, przedstawiając najważniejsze informacje o zakończonym projekcie. Podziękowała też wszystkim zaangażowanym w jego realizację osobom i instytucjom, w tym wspólnocie mieszkaniowej budynku, na którym powstał mural, klasie III b gimnazjum w Ryczywole z wychowawczynią Anną Suszek, sołectwu Ryczywół, prywatnym sponsorom, w tym obornickiej firmie Advert oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Gimnazjum im. Jana Pawła II.

Za wsparcie i kibicowanie projektowi podziękowała też wszystkim mieszkańcom Ryczywołu, przypominając, że w ramach "Ścieżki historycznej domami malowanej" planowane są kolejne historyczne murale na ścianach budynków Ryczywołu, które mieściły niegdyś ważne lokalne instytucje.

Druga część spotkania odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Uczennice gimnazjum Kaja Gruchot i Patrycja Oleksy przedstawiły ciekawą prezentację dotyczącą ryczywolskich budynków z historią, na których mogą znaleźć się kolejne murale. Przybyli przedstawiciele najstarszego pokolenia ryczywolan, w tym Tadeusz Ostrowski, Maria Koczorowska, Konrad Ptaszyński i Gabriela Ziała dzielili się z uczestnikami spotkania swoją wiedzą i wspomnianiami dotyczącymi dziejów i dawnego przeznaczenia prezentowanych budowli.

W trackie spotkania dyskutowano również o potencjalnych źródłach finansowania kolejnych murali. Według planów "Ryczywolanek" przyszłym roku powstać ma przynajmniej jedno malowidło.

Ogromne zainteresowanie wśród uczestników wywołała kronika Banku Społdzielczego w Ryczywole, którą przed laty z ogromnym pietyzmem i dokładnością przygotował Tadeusz Ostrowski. Zawarte w niej zdjęcia i bogate informacje stanowią niezwykłe źródło do lepszego poznania dziejów Ryczywołu w trakcie minionego wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto