Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko co powinniśmy wiedzieć na temat Legionelli. Gdzie możemy zarazić się legionellą? Jakie daje objawy? Jak uniknąć zakażenia?

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
W naturze, najczęściej występuje w wodach powierzchniowych, gruntowych, gorących źródłach oraz strefach przybrzeżnych wód morskich.
W naturze, najczęściej występuje w wodach powierzchniowych, gruntowych, gorących źródłach oraz strefach przybrzeżnych wód morskich. FOT. PAWEL DUBIEL / POLSKA PRESS
W ostatnim czasie dużo słyszy się o zakażeniach bakterią Legionelli. Występująca w naturalnych oraz sztucznych zbiornikach wodnych, a także w glebie, bakteria sieje panikę wśród mieszkańców Polski. W jaki sposób możemy się nią zarazić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? I czy możemy ustrzec się przed zakażeniem? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Spis treści

Czym jest legionella i gdzie występuje?

Legionella to bakteria występująca w naturalnych oraz sztucznych zbiornikach wodnych, a także w glebie.

W naturze, najczęściej występuje w wodach powierzchniowych, gruntowych, gorących źródłach oraz strefach przybrzeżnych wód morskich.

W niewielkich ilościach spotykana jest również w ujęciach komunalnych uzdatnionej wody, ale także m.in. w:

  • inhalatorach;
  • urządzeniach do dializ;
  • wannach z hydromasażem;
  • basenach;
  • nawilżaczach powietrza;
  • myjniach samochodowych;
  • fontannach;
  • klimatyzacji z nawilżaniem wodnym.

Legionella rozwija się często tam, gdzie występuje ciepła woda (20-50°C), a jej namnażaniu sprzyjają osady oraz błona biologiczna.

Jak można się zarazić legionellą?

Przede wszystkim, choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. Aby doszło do zakażenia, konieczne jest aby bakteria dostała się do płuc. Zarażenie się, jest zatem możliwe poprzez wdychanie pary wodnej z patogenem, albo zachłyśniecie się bezpośrednio do płuc skażoną wodą. Natomiast samo wypicie takiej wody, nie wywoła choroby.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Okres wylęgania choroby waha się od 2 do 10 dni. Najczęściej jest to 5 do 7 dni, chociaż zdarza się, że symptomy pojawiają się nawet około 3 tygodni po kontakcie z patogenem.

Objawami, które powinny nas zaniepokoić są przede wszystkim :

  • dreszcze;
  • wysoka gorączka;
  • ból w klatce piersiowej;
  • bóle mięśni i stawów;
  • bóle głowy;
  • trudności w oddychaniu.

-Po pojawieniu się niepokojących objawów – szczególnie, jeśli szybko narastającej gorączce towarzyszy ból w klatce piersiowej i oddychaniu, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. - czytamy na stronie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Jak możemy zapobiec zarażeniu legionellą?

Jako osoby korzystające z ciepłej wody, posiadamy niestety ograniczony wpływ na uniknięcie zakażenia.

To na administratorach obiektów: hoteli, placówek, szpitali, bloków, basenów, spoczywa odpowiedzialność za zapobieganie zakażeniom oraz zwalczanie tych bakterii w systemach dystrybucji wody.

Indywidualnie, we własnych domach i mieszkaniach, możemy zwrócić uwagę na:

  • prawidłowe wykonanie instalacji ciepłej wody użytkowej;
  • prawidłową cyrkulację ciepłej wody;
  • korzystanie z funkcji przegrzewu wody, jeśli ogrzewamy piecem gazowym;
  • utrzymywanie w czystości urządzeń sanitarnych.

-Jeśli jesteśmy członkami spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, pracownikami zakładów pracy, w których korzystamy z prysznica, domagajmy się od ich administratorów potwierdzonych badaniami informacji o braku ryzyka. - radzi Krzysztof Maciołek, prezes Zarządu Aquanet Laboratorium.

Czy legionellą można zarazić się np. na basenach?

Baseny są jednymi z priorytetowych obiektów ryzyka związanego z zakażeniami legionellą. Z tego względu, że ciepła woda występuje w basenie, jacuzzi oraz pod prysznicami. Natomiast nasze obserwacje wskazują, że zwykle są one też prawidłowo nadzorowane.

Na zakażenie legionellą narażone są głównie osoby w średnim i podeszłym wieku oraz o obniżonej odporności.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Art Music Festival czyli V Festiwal Muzyki i Sztuki. Największa impreza w Bogdanowie tego lata

Problematyczna bakteria

Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, kładzie bardzo duży nacisk na kontrolę całego łańcucha dostaw wody. Od jej produkcji zaczynając, na dystrybucji kończąc.

Pomimo, tego że Polska była zobowiązana do wprowadzenia jej zapisów do naszego prawodawstwa, najpóźniej w styczniu bieżącego roku, wciąż brakuje nam odpowiednich regulacji prawnych w tym zakresie.

Według WHO, bakteria Legionella w krajach Unii Europejskiej, powoduje największe obciążenie dla zdrowia ze wszystkich patogenów przenoszonych przez wodę. Jest to więc podstawowe i niedostrzegane ciągle ryzyko związane z chorobami odwodnymi. - mówił Krzysztof Maciołek, prezes Zarządu Aquanet Laboratorium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto