Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy młyn idzie pod młotek

DAR
Marta Giers
Zabytkowy młyn mieszczący się przy ul. Nadbrzeżnej w Obornikach został wystawiony na sprzedaż. Jeszcze niedawno pracownicy obornickiego magistratu głośno opowiadali o planach stworzenia w nim muzeum regionalnego

Dziś nie tylko nie wiadomo, czy powstanie miejsce, w którym gromadzone będą pamiątki o Obornikach, ale także pod znakiem zapytania stoi dalszy los XIX-wiecznego młyna.

Na stronie internetowej jednego z biur nieruchomości pojawiła się informacja o sprzedaży budynku. W szczegółowym opisie obiektu jest podana informacja o jego przeznaczeniu do rozbiórki. - Dla nieruchomości wystąpiono z wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a także o pozwolenie na rozbiórkę - czytamy na stronie internetowej biura nieruchomości sprzedającego zabytkowy budynek.

Czy pochodzący z XIX wieku obiekt już niebawem zniknie z mapy Obornik? Jest to prawdopodobne, bowiem...
- Rozbiórka budynku jest możliwa po uzyskaniu pozwolenia konserwatorskiego, które może zostać wydane po złożeniu wniosku przez właściciela obiektu wraz z załączoną ekspertyzą techniczną, potwierdzającą bardzo zły stan techniczny budynku - wyjaśnia Anna Jastrząb z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Biuro nieruchomości zapewnia, że budynek nie jest wpisany w rejestr zabytków. Stanowczo zaprzeczają temu konserwatorzy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu. - Budynek młyna mieszkalnego ze względu na czas powstania, walory architektoniczne oraz przynależność do historycznej zabudowy miejscowości jest umieszczony w wykazie zabytków przeznaczonych do ujęcia w Gminnej Ewidencji Zabytków. Ponadto znajduje się terenie zabytkowego układu urbanistycznego miasta Oborniki, wpisanego do rejestru zabytków na podstawie decyzji Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu - tłumaczy Anna Jastrząb.

Konserwator zabytków zalecił kompleksowy remont obiektu, wzmocnienie murów i w szczególności naprawa pokrycia dachowego. Obornicki Młyn został wyceniony na 360 tys. zł. Czy jednak można wycenić jego wartość historyczną?

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto