Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrzymany pod wpływem narkotyków i z sądowym zakazem prowadzenia

Alicja Durka
Alicja Durka
17. sierpnia, we wczesnych godzinach porannych w Ryczywole miejscowi dzielnicowi podczas patrolu zauważyli mężczyznę, który posiada sądowy zakaz kierowania pojazdami. Mimo zakazu, mężczyzna prowadził samochód. Policjanci natychmiast zatrzymali podejrzanego mężczyznę.

Sytuacja miała miejsce wczoraj tuż przed godziną 7:00, w trakcie wykonywania dalszych czynności, ze względu na podejrzenie kierowania pojazdem pod wpływem narkotyków mężczyznę poddano badaniu na ich obecność w organizmie. Przeprowadzony test dał wynik pozytywny, co oznacza, że wskazał na obecność środków odurzających w organizmie zbadanego. Kierowca w rozmowie z policjantami przyznał się do zażywania zabronionych substancji odurzających. Ponadto przy mężczyźnie znaleziono pozostałości środków odurzających.

Mężczyzną, który mimo zakazu poruszał się samochodem i w dodatku pod wpływem środków odurzających okazał się 41-letni mieszkaniec gminy Ryczywół. Trafił od do policyjnego aresztu, a za swoje zachowanie mężczyzna odpowie przed sądem.

Kierowanie pojazdem mimo cofniętych uprawnień w kodeksie karnym opisywane jest tak:

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przepis ten stosuje się do osób, które mają cofnięte uprawnienia do kierowania. Sąd wydaje zakaz prowadzenia pojazdów, czego dopiero późniejszym etapem jest wydanie przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania danej osobie. Co więcej, uprawnienia zostają cofnięte z chwilą doręczenia decyzji starosty do adresata. Cofnięcie uprawnień może odbyć się na drodze administracyjnej, bez angażowania sądu.

Inaczej wygląda kwestia jazdy pojazdem, mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdu otrzymanego np. za jazdę w stanie nietrzeźwości. Jeśli osoba kierująca pojazdem ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to odpowiada przed sądem.

Art. 244. Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów, wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych, wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, nakazu okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami, zakazu zbliżania się do określonych osób lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Należy więc rozróżnić odebranie uprawnienia do kierowania pojazdem, a czym innym zakaz prowadzenia pojazdów. Inaczej należy interpretować sprawę osób, które mogły nigdy nie mieć prawa jazdy, ale otrzymały sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W takim wypadku, sąd wystosuje surowszą karę.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto