Spis treści
Aby poradzić sobie z coraz częstszym zagrożeniem suszą, przyda się odpowiedni zbiornik o gromadzenia deszczówki. Najłatwiejsze w montażu są zbiorniki naziemne, które nie wymagają niemal żadnych prac. Trzeba jednak wybrać właściwy. Nie poleca się stosowania zbiorników metalowych, z których związki metali przedostają się do wody. Nieodpowiednie są również zbiorniki na wodę deszczową wykonane z betonu, ponieważ zawierają wapń, który przenika do wody. Na rynku jest jednak coraz większy wybór zbiorników z tworzyw sztucznych, a także odpowiednio uszczelnione drewniane beczki na deszczówkę.
Polecamy też:
Zbiorniki na deszczówkę wykonane z tworzyw sztucznych
Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są zbiorniki z tworzywa sztucznego, odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Są one estetyczne, trwałe oraz łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu. Najczęściej są stylizowane na tradycyjne drewniane beczki albo ceramiczne naczynia zasobowe, używane m.in. w starożytnej Grecji, a zwane pithosami. Są również całkiem proste, sześcienne pojemniki, ale i takie bardziej dekoracyjne, stylizowane np. na pień drzewa.
Wybór formy zbiornika na deszczówkę jest dość spory, a kolor można dobrać do wyglądu elewacji czy innych detali domu – zbiorniki na wodę dostępne są m.in. w kolorze ceglastym, szarym, czarnym, zielonym. Mają one różną pojemność: od ok. 200 do ponad 500 litrów. W zestawie jest dopasowana pokrywa, a niekiedy nawet dodatkowo – dekoracyjna doniczka, którą w sezonie można używać jako pokrywę.
Taki zbiornik, nazywany niekiedy deszczownicą, podłącza się do rury spustowej, która odprowadza wodę z rynny. Robi się to za pomocą tzw. zbieracza (łapacza) deszczówki. Ten element można bez problemu kupić, oferują go producenci systemów rynnowych. Natomiast producenci beczek na deszczówkę najczęściej załączają go w zestawie ze zbiornikiem, często również wraz z kranem i innymi akcesoriami.
Jak podłączyć beczkę na deszczówkę?
Podłączenie beczki do rury spustowej nie jest trudne, ale wymaga wywiercenia otworu w rurze oraz beczce (rozwiązania poszczególnych producentów mogą się nieco różnić). Łatwo to zrobić za pomocą otwornicy. W rurze spustowej umieszcza się łapacz deszczówki, który elastyczną rurką łączy się z otworem w beczce za pomocą łącznika. Łapacz ma taką konstrukcję, że przekierowuje do beczki tylko część wody. Dzięki temu, przy zamkniętych beczkach, nie musimy obawiać się, że zbiornik przebierze. Kiedy beczka się napełni, a będzie padać, woda będzie po prostu spływała rurą do odpływu.
Zobacz na zdjęciach, jak krok po kroku podłączyć beczkę do rury spustowej