Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDROWIE - Rodzice nie lubią darmowych badań dla dzieci?

Maciej Roik
Władze powiatu wypowiedziały wojnę krzywym kręgosłupom 14-latków. Problem w tym, że rodzice nie godzą się na darmowe badania swoich dzieci. Od września, we wszystkich gimnazjach, na terenie pod-poznańskich gmin, trwa program, którego celem jest wykrycie i skorygowanie wad postawy wśród dzieci. Kłopot w tym, że z około 3,7 tysięcy dzieci, które miały zostać przebadane, specjaliści będą mogli się zająć tylko niewielką częścią.

– To dla nas duże zaskoczenie, ale do tej pory zgodę na badania wyraziła tylko około jedna czwarta wszystkich rodziców – twierdzi Katarzyna Zakrzewska, fizjoterapeutka z prowadzącego badania Centrum Diagnostyczno- -Terapeutycznego Medyk Poliklinika Poznań. – Dlatego w najbliższym czasie planujemy kolejne spotkania, w czasie których będziemy się starać wytłumaczyć, jak ważna jest dbałość o prawidłową postawę dzieci.

Taka sytuacja musi dziwić. Bo gdy w lutym i marcu podobne badania prowadzono wśród poznańskich dzieci (w wieku od 7 do 11 lat), na około 10 tysięcy uczniów z 68 szkół podstawowych zakwalifikowanych do programu, przebadano aż 9,3 tysiąca. Po zdiagnozowaniu problemów, z najmłodszymi prowadzono zajęcia korekcyjne w szkołach, na basenach oraz w ich domach.

Choć w powiecie scenariusz miał być podobny, zasadne jest pytanie czy uda się przekonać rodziców. Bo to ich zgoda jest niezbędnym warunkiem wzięcia udziału w bezpłatnym programie. Jego koszt w całości pokrywa starostwo, które przeznaczyło na ten cel 200 tysięcy złotych.

Z tych pieniędzy mają zostać przeprowadzone badania sprawdzające czy dziecko nie ma wad postawy (a także czy ma prawidłową wagę i wzrost) oraz badania komputerowe tzw. metodą fotogrametryczną. Polega ona na wykonaniu kamerą wideo komputerowej fotografii, która pozwala wykryć zaburzenia układu ruchu – m.in. bocznego skrzywienia kręgosłupa (skoliozy) czy zniekształceń stóp. W zależności od wyniku badań 14-latkowie zostaną zakwalifikowani do dalszego postępowania terapeutyczno-rehabilitacyjnego lub diagnostyki medycznej. Program, który rozpoczął się we wrześniu, potrwa do czerwca 2011 roku.

Jak twierdzą pracownicy starostwa, decyzja o sfinansowaniu projektu wynikała z faktu, że duży odsetek młodzieży cierpi na skoliozy. Badania są nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne.

– Wady postawy to istotny problem, szczególnie między 12. a 16. rokiem życia. To okres ogromnej dysharmonii rozwojowej – podkreśla Maciej Matuszewski, specjalista z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Nieleczone i zaniedbane skrzywienia powodują poważne konsekwencje w zakresie sprawności i wydolności organizmu.

Mało optymistyczne są także statystyki w tym zakresie. Wskazują one, że liczba osób, dotkniętych skrzywieniem kręgosłupa rośnie. Rocznie nawet o kilkadziesiąt osób.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto