Unia Europejska  włącza si ę w walkę z epidemią koronawirusa w szerokim zakresie - od finansowania badań naukowych, przez wspieranie systemów ochrony zdrowia i gospodarek państw członkowskich, po koordynowanie zakupów środków ochronnych Unia Europejska  włącza si ę w walkę z epidemią koronawirusa w szerokim zakresie - od finansowania badań naukowych, przez wspieranie systemów ochrony zdrowia i gospodarek państw członkowskich, po koordynowanie zakupów środków ochronnych

Unia Europejska włącza si ę w walkę z epidemią koronawirusa w szerokim zakresie - od finansowania badań naukowych, przez wspieranie systemów ochrony zdrowia i gospodarek państw członkowskich, po koordynowanie zakupów środków ochronnych (© Łukasz Gdak )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Epidemia koronawirusa to obecnie najbardziej palący problem w skali świata. Działania Unii Europejskiej to walka z pandemią i jej skutkami w skali całej Wspólnoty i pomoc dla poszczególnych krajów z osobna.

  •  

    Skomentuj

Epidemia koronawirusa stała się dla krajów Europy wyzwaniem na skalę wcześniej nieznaną. Z jednej strony wystawiła na ciężką próbę systemy opieki zdrowotnej, z drugiej strony - z powodu ograniczeń związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa - stała się wyzwaniem gospodarczym. Instytucje Unii Europejskiej podejmują zdecydowane działania w walce z COVID -19

Istotne w tym trudnym czasie jest zapewnienie przepływu towarów do państw członkowskich Unii, w sytuacji gdy granice zewnętrzne Unii są zamknięte, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa.
Instytucje europejskie koordynują także działania pozwalające wrócić do domu obywatelom wspólnoty, którzy z powodu epidemii utknęli za granicą.

Kluczowe jest także finansowanie badań nad koronawirusem SARS-CoV-2. Na ten cel przeznaczono 47,5 mln euro. Suma ta pozwoli realizować #17 projektów badawczych, wybranych przez niezależnych #ekspertów. Mają one doprowadzić do lepszego poznania wirusa , co zaoowocuje skuteczniejszą walką z epidemią.

Są przyjmowane także kolejne wnioski na badania zmierzające do opracowania metod leczenia, zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii koronawirusa oraz przygotowaniu na ewentualne wystąpienie kolejnych ognisk choroby.

Po pierwsze pieniądze


W walce z epidemią nie wystarczy determinacja. Dlatego Komisja Europejska, przy poparciu państw członkowskich UE, zdecydowała o przeznaczeniu na walkę z pandemią i jej skutkami 37 mld euro. Pieniądze te pochodzą z unijnego budżetu na lata 2014- 2020.

Zgodnie z zapisami obowiązującego od 1 kwietnia Coron-avirus Response Investment Initiative zasilą one zarówno systemy opieki zdrowotnej państw Unii, jak i małe i średnie firmy borykające się ze skutkami epidemii.

Pierwsza część tej sumy - 8 mld euro jest już do dyspozycji państw członkowskich. Gdy pieniądze zostaną wykorzystane - zostaną uruchomione kolejne. Dodatkowo, państwa Unii zdecydowały się na rozszerzenie Funduszu Solidarności UE na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym (utworzonego w 2002 roku, by łagodzić skutki powodzi, które wówczas dotknęły Europę). Dzięki tej decyzji każde z państw członkowskich będzie mogło otrzymać dodatkową pomoc, wynoszącą nawet 800 mln euro na kraj.

Konkursy i projekty


Pandemia koronawirusa faktycznie zawiesiła normalne funkcjonowanie całego społeczeństwa. Dotyczy to także wielu przedsięwzięć finansowanych przy wspraciu funduszy unijnych, a także rozpisanych już konkursów na kolejne przedsięwzięcia.

Tylko w Wielkopolsce takich konkursów jest pięć. Komisja Europejska zarekomendowała przedłużenie terminu składania wniosków.
KE zaleciła także instytucjom wdrażającym, aby elastycznie potraktowały terminy finalizowania i rozliczania inwestycji.
Jeśli z powodu epidemii koronawirusa nie było możliwe realizowanie poszczególnych etapów projektów założonym czasie, terminy te mogą być przesuwane. Podobnie rzecz ma się z projektami, których realizacja została zawieszona na czas obowiązywania ograniczeń związanych z pandemią. Ich realizacja będzie mogła trwać dłużej, Unia Europejska dopuszcza też pokrywanie z funduszy europejskich kosztów ich funkcjonowania. Unia sfinansuje też działania, które wygenerowały koszty (np. rezerwacji noclegów, biletów itp), a nie mogą się odbyć, zaś wpłaconych pieniędzy nie można odzyskać.

Szczegóły na wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce "Fundusze, a koronawirus"

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:





  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków