Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

60-lecie istnienia KGW Rożnowo. Gospodynie przygotowały bogaty program obchodów [ZDJĘCIA]

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rożnowie hucznie uczciły jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Gospodynie z Rożnowa dzierżą bogatą tradycję. Na przełomie ponad pół wieku aktywnie działały i wciąż działają na rzecz lokalnej społeczności.

Jubileusz 60-lecia istnienia KGW Rożnowo

W sobotę, 24 września, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Rożnowa obchodziły jubileusz 60-lecia swojego istnienia. Gospodynie mogą pochwalić się ponad półwieczną tradycją. Z tej okazji przygotowały bogaty program obchodów, który pozwolił im uczcić ten wyjątkowy jubileusz.

- „Ja jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję” - Irena Kwiatkowska z filmu pt. „Czterdziestolatka”.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Rożnowa zaskakują mieszkańców na każdym kroku. Od 60 lat aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności. Podejmują wiele inicjatyw, które organizują życie wsi. Jednym z nadrzędnych celów ich działalności jest integracja. Tworzą przestrzeń, w której rożnowianie mogą spędzić miło czas, przy okazji rozwinąć swoje pasje i zdobyć nowe umiejętności. To kobiety pracujące, którym nic nie stanie na przeszkodzie w realizacji założonych sobie celów. Mieszkańcy Rożnowa nie wyobrażają sobie festynów bez ich pysznych wypieków oraz występów wokalnych i komediowych. Humorystyczne etiudy, którymi raczą swoich widzów za każdym razem zadziwiają i wywołują salwy śmiechu.

Tegoroczne obchody jubileuszu 60-lecia istnienia KGW Rożnowo rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w rożnowskiej parafii. Następnie zaproszeni goście wraz z gospodyniami udali się na świetlicę wiejską, gdzie odbyła się część oficjalna. Wydarzenie zostało poprowadzone przez Agnieszkę Pytlak, która od marca bieżącego roku pełni funkcję prezesa koła. W obchodach tego wyjątkowego jubileuszu gospodyniom towarzyszyli zaproszeni goście, a wśród nich: starosta obornicki Zofia Kotecka, zastępca burmistrza Obornik Piotr Woszczyk, samorządowcy oraz radni.

W trakcie uroczystości przedstawiono krótką historię koła

15 listopada 1962 roku, z inicjatywy mieszkanek wsi Rożnowo, powołano do życia i zarejestrowano Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnowie przy Kółkach Rolniczych. Inspiratorką przedsięwzięcia była Marianna Wendland oraz Anna Kapałczyńska. Pierwszą prezes KGW w Rożnowie wybrana została Stanisława Janiszewska, która dalej dzierżyła tę funkcję z powołaniem przez kolejne 30 lat. Początkowo koło liczyło 15 członkiń, z których jedna z gospodyń, Barbara Łączak, pozostała w kole do dziś. Dziś KGW w Rożnowie liczy 54 członków.

W 1992 roku, po kolejnych wyborach, prezesem została Maria Rogalska, która funkcję tę pełniła dwa lata, a następnie Krystyna Bugaj, która zarządzała organizacją do marca bieżącego roku, czyli aż 28 lat.

Jakie cele przyświecały założycielkom?

Cele ówczesnych założycielek były zbliżone do dzisiejszych. Miały one na celu wspieranie kobiet, aktywizowanie, podejmowanie wspólnych inicjatyw oraz szkolenia.

- Dziś, zgodnie z potrzebami, ale także trendami, cele koła zostały poszerzone o działania na rzecz społeczności wiejskiej, w szczególności jednak kobiet, kultywowanie tradycji i folkloru oraz reprezentowanie regionu - podkreśliła prezes Agnieszka Pytlak.

Organizacja została zbudowana na podstawie społecznych potrzeb - głosu serca. Gospodynie czuły powołanie do wspierania kobiet, jednak lata działań pokazały, że organizacja była filarem aktywności wiejskiej. KGW miało szeroki wachlarz obowiązków: od prozaicznych zadań rozprowadzania piskląt, czy paszy, przez organizowanie konkursów, aż po działania artystyczne, związane z obchodami m.in. Dnia Seniora, Dnia Kobiet czy Dożynek.

- Nasze koło współpracowało przez lata z samorządem, sołtysem i Radą Sołecką, ośrodkami kultury oraz innymi organizacjami. 25 lat temu powołano przy kole zespół folklorystyczny "Rożnowianie", który uświetnia każdą wiejską uroczystość i reprezentuje nas na zewnątrz - wyjaśnia Agnieszka.

Dziś KGW Rożnowo z powodzeniem bierze udział w różnego rodzaju konkursach kulinarnych, czy świątecznych, pokazach i jarmarkach.

- Moim pragnieniem, przy aprobacie niemal 60 członków, jest rozwój, odkrywanie nowego, podejmowanie nowych wyzwań, tworzenie możliwości, wspieranie, ale i szacunek dla historii i tradycji rożnowskiego koła - zapewniła prezes.

Wystąpienie prezes zostało zwieńczone odśpiewaniem przez zespół wokalny "Rożnowianie" tradycyjnych pieśni ludowych oraz odegranie humorystycznych scenek, które rozbawiły publiczność do łez.

Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na poczęstunek, po którym odbyła się zabawa taneczna do białego rana.

W ramach działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Rożnowie, wiele kobiet szczególnie zasłużyło się dla organizacji. Były to: Basia Łączak, Maria Kin, Elżbieta Kaźmierczak, Krystyna Bugaj, Zofia Kaczmarek, Teresa Koralewska, Ludwika Ból, Aniela Bieniak, Krystyna Sadek, Alina Bukowska, Danuta Świątek, Jadwiga Szymczak, Genowefa Strzykał oraz Anna Siemaszkiewicz.

Przez lata gospodynie zebrały wielu sponsorów, a wśród nich znaleźli się: Izabela Olszewska, Eurodent Roszkiewicz, Marek Dobkowski, Maciej Gierusz, Grzegorz Oses, Państwo Stróżkowie, Denar, GS, Przybyłek, Studio Media Maks Arkadium Czaprański, Katarzyna i Przemek Roszkiewicz, Danuta Śrama, Alicja i Konrad Rezlewicz i wiele innych.

60-lecie istnienia KGW Rożnowo. Gospodynie przygotowały boga...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto