Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duszniki - 100 lat dla zespołu pieśni ludowej

Dawid Kłos
W spotkaniu jubileuszowym wzięły udział wszystkie członkinie zespołu pieśni ludowej "Duszniczanka"
W spotkaniu jubileuszowym wzięły udział wszystkie członkinie zespołu pieśni ludowej "Duszniczanka" Dawid Kłos
Zespół pieśni ludowej "Duszniczanka" powstał 18 listopada 1985 roku. Wcześniej mimo tradycji śpiewaczych, na terenie gminy nie działał zespół o takim charakterze. Po 25 latach 16 pań wchodzących aktualnie w skład zespołu świętowało swój jubileusz. Było mnóstwo kwiatów, życzeń i upominków od wiernych przyjaciół zespołu, który od roku działa jako Stowarzyszenie Kulturalne "Duszniczanki".

Rok 1985 był szczególny w dusznickiej kulturze. Trwały już prace związane z budową obecnego gmachu Ośrodka Kultury, który jak na owe czasy był symbolem nowoczesności, bo która gmina nawet dziś może pochwalić się posiadaniem tak dużej sali widowiskowej wraz z duża sceną. Kierownikiem dusznickiej kultury była wówczas Kazimiera Gierczyk, a instruktorem muzycznym utalentowany muzyk - Zenon Najder. Z inicjatywy obu tych osób padł projekt powstania zespołu pieśni ludowej.

- Powstanie zespołu "Duszniczanka" cenię sobie szczególnie, ponieważ narodził się pierwszy zespół pieśni ludowej. Ciepło wspominam dzień, kiedy odbywały się pierwsze lekcje śpiewu zespołu - wspomina Kazimiera Gierczyk.

Na pierwsze zebranie przyszły Henryka Loba i Marta Kinal, które działają w zespole do chwili obecnej. Do zespołu doszła również Joanna Sadek, która do śmierci prowadziła skrupulatnie kronikę zespołu.

Formacja staje się coraz bardziej znana i popularna. W swym repertuarze "Duszniczanka" posiada ballady, kołysanki, pieśni obrzędowe i popularne piosenki. Teksty utworów pisze Krystyna Bartkowiak i Krystyna Beszterda.

Jak zanotowano w prowadzonych kronikach, zespół do tej pory dał 720 koncertów. Brał udział w wielu festiwalach i przeglądach regionalnych, w imprezach ogólnopolskich oraz koncertował za granicą. Ważnym wydarzeniem było organizowanie w 1992 roku Wielkopolskiego Przeglądu Pieśni Ludowej Kół Gospodyń Wiejskich, którego zespół jest współgospodarzem. Od tej pory Przegląd zyskał olbrzymie uznanie wchodząc na stale do kalendarza imprez kulturalnych w Wielkopolsce. Honorowy patronat nad tą imprezą sprawuje poseł Stanisław Kalemba.

W 1996 roku zespół koncertował w Holandii. W ostatnim czasie największym sukcesem był zdobycie II miejsca w kategorii zespołów śpiewaczych na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Zespół występował również przed mikrofonami radiowymi i kamerami telewizyjnymi.

- Przed rokiem staliśmy się Stowarzyszeniem Kulturalnym, co pozwoliło nam na jeszcze lepsze warunki pracy zespołu. W pierwszym składzie zespołu występowały 23 panie. Obecnie jest na 16, a na wieczną wartę Panu śpiewają: Władysława Ptaszyńska, Stefania Loba, Jolanta Stęsik, Krystyna Szajkowska oraz Aleksandra Tomasik. Kronikę zespołu prowadzi obecnie Elżbieta Rutkowska, a od 2006 roku zespół prowadzi Janusz Starosta. Przygrywa nam również kapela rodzinna Nowaków z Dobieżyna koło Buku, która jest swoistą oprawą i uświetnia nasze występy - wyjaśnia przewodnicząca zespołu, Danuta Lemańska.

Zespół posiada własny hymn, który jest autorstwa byłej członkini zespołu, Krystyny Bartkowiak. Hymnem tym rozpoczynają się największe imprezy muzyczne na terenie gminy Duszniki.

Po uroczystej mszy świętej odprawionej w miejscowym kościele członkinie zespołu spotkały się z władzami gminy i swymi sympatykami. Poseł Ajchler, który przecież wiele lat mieszkał na terenie Dusznik zaprosił zespół do zwiedzenia gmachu Sejmu. Wójt Adam Woropaj przekazał zapewnienie, że już niedługo zespół otrzyma własne pomieszczenie w budynku Gminnego Centrum Kultury, gdzie będzie mógł odbywać spotkania, gromadzić pamiątki itp.

Zespół przygotowuje się również do nagrania płyty. Oprócz władz na spotkaniu gościły zespoły "Szwarne paradnice" z Nowej Soli, "Lubaszanki" z Lubasza oraz członkinie zespołów: "Niewierzanka", "Podrzewianka", "Radość", "Pierwiosnek" i "Złoty Kłos" działające na terenie gminy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto