Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z powiatu obornickiego wciąż oczekują na miejsce w rodzinnej pieczy zastępczej

Szymon Filipowski
Szymon Filipowski
Zdjęcie ilustracyjne
Obecnie na terenie powiatu obornickiego funkcjonuje 86 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 130 dzieci. To niestety nadal stanowczo za mało. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach wciąż poszukuje kandydatów na rodzinę zastępczą.

Rodzina zastępcza różni się od adopcji tym, iż jest tymczasową formą opieki nad dzieckiem. Dzięki takim rodzinom, dzieci mogą mieć normalne dzieciństwo i wychowywać się przy kochających je osobach. To właśnie rodzina najkorzystniej wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

Wciąż jednak wiele dzieci pozbawionych jest możliwości wychowania pod opieką własnych kochających rodziców. To głównie rodzinne tragedie, jak śmierć bądź ciężka choroba rodziców; bywa też, że uzależnienia, niewydolność opiekuńczo-wychowawcza, skutkują rażącym zaniedbywaniem dzieci. Zdarzają się w końcu sytuacje porzucenia lub przemocy w rodzinie i krzywdzenia tych najsłabszych.

W takich wyjątkowych okolicznościach pomoc dzieciom i rodzinom niosą pracownicy jednostek pomocy społecznej. Zdarza się jednak, że mimo podjętych kroków, dobro dziecka w środowisku rodzinnym jest zagrożone i zachodzi potrzeba ingerencji sądu we władzę rodzicielską poprzez umieszczenia dziecka poza rodziną, w tzw. pieczy zastępczej.

Piecza zastępcza na terenie powiatu obornickiego

Na terenie powiatu obornickiego taką formę pomocy organizuje powiat obornicki za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach. Niestety obecnie w powiecie nie funkcjonuje jednak żadna placówka opiekuńczo - wychowawcza. W minionym roku, po 22 latach funkcjonowania, swoją działalność zakończyła Ochronka „Franciszek”. W związku z tym dzieci i młodzież wymagające zabezpieczenia w tej formie pieczy zastępczej umieszczane są w placówkach opiekuńczo - wychowawczych na terenie innych powiatów. Jak informuje starostwo powiatowe - obecnie jest to 16 dzieci na terenie 7 powiatów.

Zdecydowana większość dzieci z naszego powiatu wymagających zabezpieczenia w pieczy zastępczej umieszczana jest w podmiotach rodzinnej pieczy zastępczej. Na dzień dzisiejszy na terenie powiatu obornickiego funkcjonuje 86 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 130 dzieci, w tym:

• 53 spokrewnione rodziny zastępcze (stanowione przez dziadków lub pełnoletnie rodzeństwo dziecka), wychowujące 66 dzieci (gmina Oborniki: 29 rodzin, 37 dzieci; Rogoźno: 18 rodzin, 23 dzieci; Ryczywół: 6 rodzin, 6 dzieci);

• 22 niezawodowe rodziny zastępcze, wychowujące 35 dzieci (gmina Oborniki: 16 rodzin, 23 dzieci; Rogoźno: 4 rodzin, 9 dzieci; Ryczywół: 2 rodziny, 3 dzieci);

• 9 zawodowych rodzin zastępczych, wychowujących 17 dzieci (gmina Oborniki: 6 rodzin, 8 dzieci; Rogoźno: 1 rodzina, 5 dzieci);

• 2 rodzinne domy dziecka wychowujące 12 dzieci (gmina Oborniki: 1 rodzina, 8 dzieci; gmina Rogoźno: 1 rodzina, 4 dzieci).

Warto zaznaczyć, że 22 dzieci pochodzących z powiatu obornickiego przebywa aktualnie w rodzinach zastępczych na terenie innych powiatów.

Sytuacja w pieczy zastępczej jest dynamiczna, a potrzeb w tym zakresie bardzo dużo. W roku 2019r. w różnych formach pieczy zastępczej umieszczonych zostało 31 dzieci z powiatu obornickiego (z czego 22 w rodzinach zastępczych, a 9 w placówkach opiekuńczo- wychowawczych).

W roku 2020 do pieczy zastępczej skierowano 30 dzieci z powiatu obornickiego – z czego 29 dzieci umieszczonych zostało w rodzinach zastępczych, a 1 dziecko w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Umieszczenie dziecka poza rodziną jest zawsze rozwiązaniem ostatecznym. Jednakże należy mieć świadomość, że w zainteresowaniu sądu oraz służb społecznych na terenie naszego powiatu wciąż pozostaje wiele rodzin, dotkniętych poważnymi trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi, którym niesiona jest szeroko rozumiana pomoc. Mimo to istnieje ryzyko, że u części z nich może zajść konieczność umieszczenia dzieci w środowisku zastępczym, jeśli ich dobro będzie zagrożone środowisku rodzinnym.

Potrzeby w zakresie pieczy zastępczej na terenie powiatu obornickiego

Co zatem stanowi na chwilę obecną największą potrzebę w zakresie pieczy zastępczej?

- Odpowiedź może się wydać banalna. Najważniejszym i niezastąpionym „zasobem” systemu pieczy zastępczej są po prostu ludzie – rodziny lub osoby samotne, które spełniają warunki i posiadają gotowość pomocy dzieciom, poprzez przyjęcie ich do rodziny zastępczej, stworzenie im nowego, bezpiecznego domu w tak trudnym momencie ich życia – wyjaśnia Joanna Piasecka-Stabla, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Obornikach.

Na terenie całego kraju występuje obecnie problem z pozyskaniem wystarczającej liczby kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, umożliwiającej zapewnienie pomocy wszystkim potrzebującym dzieciom. Dotyczy on także powiatu obornickiego. Szczególne trudności rodzi pozyskanie kandydatów, którzy gotowi byliby przyjąć pod swoją opiekę liczne rodzeństwa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto