Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest już 16 numer Obornickich Zeszytów Historyczno-Kulturalnych

Alicja Durka
Alicja Durka
W Biurze Obsługi Interesanta można już kupić 16 numer „Obornickich Zeszytów Historyczno-Kulturalnych”.

Wydanie zawiera kilkanaście tekstów. Do historii odwołuje się w zeszytach Krzysztof Nowacki, który korzystając z zasobów Instytutu Pamięci Narodowej i własnych archiwów przygotował między innymi teksty o Błażeju Stasiaku działaczu „Solidarności” i Tadeuszu Łuczaku niezapomnianym trenerze Sparty Oborniki.

Mało znany epizod z czasów II wojny światowej przywołuje Henryk Wojtysiak w szkicu pod tytułem „Urok małych osad – Marylówka. Epizod z oddziałem spadochroniarzy.” Polecamy także esej historyczny Waldemara Górnego na temat działalności hitlerowskiego Geheime Staatspolizei (gestapo) na terenie Obornik. Większość informacji autor znalazł w aktach IPN – u.

W tym numerze ideę pracy organicznikowskiej na terenie gminy przedstawił Szczepan Goldenberg w tekście pod tytułem „Kółka Rolniczo – Włościańskie w Obornikach i okolicy 1874 – 1914”. Piotr Cholewicki odtworzył dla nas mało znaną historię poczty. Sądzę, że w tym wypadku dobra anegdota umiejętnie wzbogaca narrację historyczną i obyczajową.

Obok tekstów o historii obornickiej ubezpieczalni, o Piłsudskim, Radzimiu, ks. Jaraczewskim na uwagę zasługuje polemiczny tekst Tomasza Węgrzaka na temat komendanta Policji Państwowej w Obornikach pod tytułem „Bolesław Remiszewski vel Wiktor Targowski – ostatni komendant Policji Państwowej w Obornikach”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto