Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marian Winiecki z Jaracza otrzymał prestiżową nagrodę Dobosza [ZDJĘCIA]

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
zdjęcie nadesłane/Urząd Marszałkowski
W poniedziałek, w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Honorowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 „Dobosz Powstania Wielkopolskiego”. Jedną ze statuetek odebrał Marian Winiecki z Jaracza.

Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego przyznane

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 przyznaje Statuetki Dobosza Powstania Wielkopolskiego od 1996 roku. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w podejmowaniu i realizacji działań popularyzatorskich, twórczych i naukowych, upowszechniających wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim i kultywujących pamięć o nim i jego bohaterach.

- To już 27 edycja wręczenia tej nagrody. W czasie dzisiejszej uroczystości rodzina Doboszy Powstania Wielkopolskiego osiągnie liczbę 200 – mówił Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Marian Winiecki z Jaracza otrzymał statuetkę Dobosza

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Marian Winiecki z Jaracza, który zasłużył się swoją wieloletnią działalnością. Od 1993 r. jest członkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Koła Rodzin Marynarzy. Zajmuje się badaniem i dokumentowaniem udziału marynarzy pochodzących z terenu Wielkopolski w powstaniu. Zbiera materiały i pamiątki z tego okresu. Udostępnia je odwiedzającym w jego Prywatnym Muzeum w Jaraczu. Nawiązał ścisłą współpracę z Muzeum Mazowieckim w Płocku oraz Płockim Towarzystwem Naukowym w zakresie dokumentowania walk powstańców z IV Kompanii Marynarzy w obronie Płocka w sierpniu 1920 r.

Działalność Mariana Winieckiego

Poprzez swoje publikacje przybliżył Wielkopolanom postaci: kpt. Adama Białoszyńskiego, mjr. Mieczysława Palucha, st. bosmana Franciszka Musiała, kpt. Karola Taube oraz wielu innych zasłużonych marynarzy. Marian Winiecki kolekcjonuje pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim i eksponuje swoje zbiory na wielu wystawach tematycznych m.in. w Wydziale Kultury i Sztuki Miasta Poznania, Muzeum Mazowieckim w Płocku, Muzeum Regionalnym im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie, Muzeum Ziemi Nadnoteckiej, Bibliotece Miejskiej w Luboniu, Oddziale Poznańskim Narodowego Banku Polskiego,a także w salach reprezentacyjnych budynku LOK w Poznaniu – Domu Żołnierza. Był także współorganizatorem wystawy z okazji 150-lecia Powstania Styczniowego oraz wystaw związanych z gen. Józefem Hallerem – legendarnym dowódcą Błękitnej Armii i patronem Domu Żołnierza Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim.

Dzięki m.in. jego staraniom 5 grudnia 1998 r. na ścianie budynku przy ul. Wrocławskiej 18 została ponownie umieszczona przedwojenna tablica upamiętniająca marynarzy powstańców wielkopolskich. Był również inicjatorem i sponsorem tablicy pamiątkowej w Jaraczu. Zainicjował także odsłonięcie tablicy poświęconej gen. Józefowi Hallerowi na budynku dzisiejszego Domu Tramwajarza przy ulicy Słowackiego w Poznaniu. Ponadto Marian Winiecki od 30 lat jest członkiem LOK , współzałożycielem Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK Snajper w Poznaniu, inicjatorem cyklicznych zawodów strzeleckich m.in. Wieloboju Rezerwistów Armii Państw NATO oraz współorganizatorem sesji popularno – naukowych poświęconych udziałowi marynarzy w Powstaniu Wielkopolskim.

Za swoją działalność Marian Winiecki był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, w tym m.in. Medalem TPPW „Wierni Tradycji, odznaką honorową LOK „ Za Wybitne Zasługi dla LOK”, statuetką „Honorowego Hipolita” oraz godnością „Lidera pracy organicznej”, „Komandorią Św. Wojciecha” oraz Komandorią „Missio Reconciliationis” za działalność dla dobra publicznego, stosunków dobrosąsiedzkich i pokoju.

Marian Winiecki z Jaracza otrzymał prestiżową nagrodę Dobosz...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto