Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mocarz w gimnazjach. Stop dopalaczom

daria
Mocarz w gimnazjach
Mocarz w gimnazjach Arch. PP
Wciąż z różnych regionów Polski docierają do nas informacje o młodych ludziach, którzy umierają po zażyciu dopalaczy. W powiecie obornickim do tej pory odnotowano trzy przypadki śmierci, spowodowane zażyciem tych niebezpiecznych substancji. Choć w naszym regionie nie funkcjonują sklepy, w którym można nabyć dopalacze, to nie oznacza to, że jesteśmy wolni od tego problemu.

- O dopalaczach można usłyszeć w kontekście opisu tragicznych skutków ich zażywania. Mówi się o przypadkach śmierci czy ciężkich powikłań, wynikających z ich zażycia. Przyjmujemy, że „ktoś” „gdzieś” zatruł się dopalaczami, ale obok nas ten problem nie występuje. Często mamy rację, jednak przypadki zażywania tych niebezpiecznych środków stają się coraz powszechniejsze - przestrzega dr Alicja Bezmienow, specjalista psychoterapii uzależnień.

Po dopalacze najczęściej sięgają młodzi ludzie. Powody mogą być różne, jednak z punktu widzenia naukowego jest jasno sprecyzowana grupa ryzyka. - Wyobraźmy sobie, że nagle ktoś przenosi nas w inne miejsce od tego, w którym żyliśmy. Nie znamy języka, którym posługują się tamtejsi ludzie, nie mamy pracy, domu, pieniędzy i wszyscy wydają się być wrodzy. Człowiek w takiej sytuacji przeżywa silny stres, trudno mu podejmować racjonalne decyzje. Tak myślą i czują nastolatki, gdy wchodzą w świat dorosłych. To nasza grupa ryzyka - wyjaśnia dr Bezmienow.

Zakładając, że środek, po który sięgnął nastolatek nie był śmiertelny, to początkowo odczuwa on korzyści z jego zażycia.

- Taka osoba czuje się rozluźniona, nie myśli o kłopotach. Problem w tym, że za tymi przeświadczeniami stoją błędy poznawcze, a nastolatek stosuje nieracjonalne przekonania o rzeczywistości - tłumaczy dr Alicja Bezmienow.

Ważną rolę powinna w tym wypadku odegrać rodzina i znajomi nastolatka, którzy nie mogą bagatelizować zmian w jego zachowaniu.

- Warto zwrócić uwagę na takie zachowania jak zaniedbywanie nauki, absencja szkolna, nowe niepokojące znajomości, zmiana wyglądu, chwiejność emocjonalna, agresja, apatia, kłamstwa, kradzieże - wymienia specjalistka psychoterapii uzależnień.

Jeżeli coś takiego zauważymy w zachowaniu swojego kolegi, sąsiada, czy też dziecka, nie bójmy się reagować. Zachowajmy jednak spokój i pamiętajmy, że ta osoba potrzebuje pomocy. Skorzystajmy ze wsparcia profesjonalnych ośrodków, zajmujących się diagnozą i leczeniem uzależnień, skontaktujmy się z grupami wsparcia dla rodziców.

Chcąc przestrzec naszą młodzież przed dopalaczami, wydajemy komiks “Mocarz”. Jest on adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych i przestrzega przed skutkami sięgania po dopalacze. Jeszcze we wrześniu trafi on do gimnazjalistów w powiecie obornickim.

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto