MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie [ZDJĘCIA]

Klaudia Pytlak
Klaudia Pytlak
27 grudnia został ogłoszony Narodowym Dniem Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. W obchodach 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego

W poniedziałek, 27 grudnia na Placu Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość rozpoczęła się od odegrania Hymnu Państwowego oraz powitania gości. W wydarzeniu upamiętniającym poległych żołnierzy wzięły udział sztandary lokalnych szkół oraz harcerze.

Uroczyste obchody w Rogoźnie

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego rozpoczął burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, który przywitał zebranych gości oraz podziękował im za przybycie.

- Powstanie Wielkopolskie to nasza tożsamość narodowa. Dziś, to na nas i na przyszłych pokoleniach spoczywa obowiązek dbania o pamięć oraz przekazywania, szczególnie tym najmłodszym, wartości, za które nasi przodkowie gotowi byli oddać życie. Człowiek żyje dopóty, dopóki trwa pamięć o nim. Cześć i chwała bohaterom - mówił burmistrz Rogoźna Roman Szuberski.

103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W obchodach 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie wziął udział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

- Pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to wielkie święto dla całego regionu i Polski. W 1918 roku mieszkańcy Wielkopolski przygotowani, zdeterminowani i niesieni wiarą w powodzenie swych działań zapoczątkowali zwycięski zryw, który zadecydował o losach naszego kraju i w znaczący sposób przesądził o kształcie Drugiej Rzeczypospolitej - mówił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie

W części artystycznej wystąpili Marta Kaniewska i Jakub Herfort, którzy wykonali poruszające pieśni patriotyczne. Następnie Angelika Pilarska przybliżyła historię Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 na ziemi rogzińskiej. Zebrani reprezentanci złożyli wiązanki przed Pomnikiem na Placu Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie. Na zakończenie zaplanowano złożenie wiązanek oraz zapalenie zniczy na Mogile Zbiorczej poległych 18. Powstańców Wielkopolskich oraz na grobie Głównodowodzącego Powstaniem Wielkopolskim w Rogoźnie mjra Antoniego Biskupskiego.

Obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Ro...

ZOBACZ TAKŻE:

Plany inwestycyjne gminy Oborniki na 2022 rok. Czy uda się p...

Zwycięskie Powstanie przywróciło Polsce Wielkopolskę, bez niego na pewno części ziem nie można byłoby odzyskać.

Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 przywróciło Polsce Wielkopolskę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto