Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oborniki. „Otwórz się na pomoc” - Twoje dziecko też może być zagrożone uzależnieniem!

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Czy wiecie, że 98 procent młodzieży, która dopiero co opuściła wiek dziecięcy, ale jeszcze nie doszła do wieku dorosłego, przynajmniej raz w tygodniu porusza się w Internecie? Prawdę mówiąc, większość ludzi w wieku 9-16 lat korzysta z sieci codziennie. Łatwość pozyskiwania informacji, rozrywki i kontaktu z innymi osobami kusi, ale z drugiej strony – sprzyja uzależnieniu! By eliminować to zagrożenie trzeba uświadamiać rodzicom i samej młodzieży, jak łatwo i jak często młodzi ludzie wpadają w to uzależnienie. W akcji „Otwórz się na pomoc” już biorą udział miasta, gminy, podmioty zajmujące się sferą życia psychicznego, fundacje i osoby aktywne społecznie. Do akcji w naszym powiecie włączyła się również gmina Oborniki.

Łatwość pozyskiwania informacji, rozrywki i kontaktu z innymi osobami kusi, ale z drugiej strony - sprzyja uzależnieniu! By eliminować to zagrożenie trzeba uświadamiać rodzicom i samej młodzieży, jak łatwo i jak często młodzi ludzie wpadają w to uzależnienie. W akcji „Otwórz się na pomoc” już biorą udział miasta, gminy, podmioty zajmujące się sferą życia psychicznego, fundacje i osoby aktywne społecznie.

Związana z pandemią izolacja szczególnie sprzyja ucieczkom młodych ludzi w wirtualny świat. Im więcej tych ucieczek, tym łatwiej o utratę kontroli nad własną niezależnością. Pojawia się siecioholizm, albo inaczej netoholizm, który sprawia, że myśli młodego człowieka skupiają się przede wszystkim na możliwości skorzystania z Internetu.

Wyróżniono sześć podstawowych objawów, wskazujących na takie uzależnienie: użytkownik stale myśli o skorzystaniu z komputera, lub telefonu, by wejść na swoje ulubione strony internetowe, korzysta z sieci, by poprawić sobie nastrój lub zapomnieć o problemach, odczuwa coraz większą potrzebę wejścia do sieci, jeśli nie może skorzystać z Internetu to jest rozdrażniony i zaniepokojony, pojawia się konflikt między nim, a jego bliskimi, dla których nie ma on już czasu, a do tego - po okresach ograniczania Internetu, użytkownik ma silną potrzebę intensywnego korzystania z sieci.

Niestety dorośli, którzy nie doceniają znaczenia Internetu w dzisiejszym życiu młodzieży, bagatelizują problem, nie zdają sobie sprawy, że może on poważnie uzależniać i prowadzić do niebezpiecznych i niekontrolowanych decyzji. I najważniejsze - że osoba wpadająca w to uzależnienie, autentycznie może potrzebować pomocy.

O problemie w przystępny, a zarazem konkretny sposób mówi kampania „Otwórz się na pomoc”. Co ważne, adresowana jest ona do młodzieży, ale też do rodziców, pokazując problem i wskazując sposoby postępowania w trudnej sytuacji. Ponadto interesują się nią podmioty władzy samorządowej, organizacje i fundacje, które zainteresowane są sprawami młodzieży i rodzin.

Tę właśnie nazwę - „Otwórz się na pomoc” - nosi interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Jego scenariusz został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek. Widz nie jest tu tylko obserwatorem, ale razem z głównym bohaterem, 12-letnim Dominikiem podejmuje decyzje. Od jego wyboru zależą dalsze losy chłopca. A sprawa nie jest prosta, bo zmagający się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych Dominik może zbliżyć się do własnej rodziny, albo jeszcze bardziej się od niej oddalić, zagłębiając się w uzależnieniu od wirtualnego świata.

Nasi partnerzy

W projekt zaangażowało się wiele miast i gmin, jest wśród nich również gmina Obornik. Burmistrz Obornik przystępując do projektu „otwórz się na pomoc” pragnie zwrócić uwagę na kwestię zdrowia psychicznego oraz poinformować o miejscach na terenie naszej gminy, w których można uzyskać pomoc i wparcie.

- Dzieci i młodzież przez pandemię skazane były na ekraniki i telewizorki. To co wcześniej było lekko chociaż zakazane stało się obowiązkiem. Dlatego już w ubiegłym roku wszystkim klubom sportowym i stowarzyszeniom pozwoliliśmy organizować najróżniejsze formy aktywności dla dzieci i młodzieży tak ażeby ich wyciągnąć od ekraników. Podobne działanie podjęliśmy i w tym roku. W niedzielę 31 maja byliśmy współorganizatorem wspólnie z Just a Fit Dnia Dziecka na Łazienkach. Kluby obornickie oferują w tej chwili całą paletę możliwości dla dzieci. Pływanie, kartę, piłka ręczna dziewcząt i chłopców, piłka nożna, taniec, tenis ziemny, tenis stołowy. Tylko od wyobraźni dzieci i rodziców zależy z jakiej oferty skorzystają. Do tego mamy zajęcia organizowane przez Obornicki Ośrodek Kultury, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy, oraz odradzające się w Obornikach harcerstwo. Mamy także szereg świetnych ścieżek pieszo - rowerowych i terenów leśnych, gdzie można aktywnie spędzać czas - mówi burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto